15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

ЗНААТ НЕШТО ШТО ЈАВНО НЕ КАЖУВААТ | Американците пак БЕГААТ од Киев – Украина повторно остана на цедило

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Воениот аналитичар на весникот Завтра, Владислав Шуригин, ја откри најверојатната причина за бегството на американските дипломати од главниот град на Украина.

Амбасадата на САД во Киев, која многумина веќе ја гледаат како показател за интензитетот на непријателствата во Украина, повторно побрза да ги затвори вратите и да му го одведе дипломатскиот персонал.

Можно е САД целосно сериозно да реагирале на изјавата на рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу, кој нареди да се интензивираат акциите во сите оперативни области. Дали во блиска иднина ќе бидат погодени озлогласените центри за одлучување, прашува воениот експерт Владислав Шуригин.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу минатата недела изврши увид во Центарот и групите Југ и рече дека е неопходно „да се засилат акциите во сите правци“ за да се исклучи можноста Киев да изврши напади во Донбас.

Во меѓувреме, поранешниот шеф на украинската надворешна разузнавачка служба, Микола Маломуж, рече дека Москва практично му поставила „ултиматум“ на Киев: или сојузничките сили ќе започнат офанзива од големи размери во следните две недели, или ќе го зголемат притисокот врз Харков и на југот, или преговорите со Украина би се воделе под руски услови.

Во исто време, американската амбасада во Киев беше повторно затворена на 17 јули. Според очевидци, вратите на амбасадата се цврсто затворени, а во самата зграда не се гледа никој. Претходно, САД апелирала до своите граѓани да ја напуштат Украина, како што тоа веќе го направиле на крајот на февруари 2022 година.

Дали сите неодамнешни настани значат дека специјалната воена операција преминува во нова, поинтензивна фаза? Според воениот експерт Владислав Шуригин, сојузничките сили имаат „тешка потреба“ да ги нападнат Одеса и Запорожје, но се чини дека Американците играат на сигурно:

– Секако дека на нешто реагираат американските амбасади; сигурно Американците имаат разузнавачки способности; се разбира, тие постојано ги следат сите видови на извори што ги имаат при рака.

Значи, може да претпоставиме дека Американците знаат нешто што не го кажале јавно. Многу е можно руската војска да почне да ја чисти Украина потемелно од претходно, можеби цел на сите американски војници.

– Што правиме? Ги немам мапите на Генералштабот, но очигледно е дека ќе ја продолжиме операцијата – имаме силна потреба да почнеме да дејствуваме во правец на Одеса и Миколаев, Харков и Запорожје – вели Шуригин.

Според воен експерт кој неодамна се врати од Донбас, конфликтот продолжува и никој не може да прецизира кога и каде ќе запре руската армија.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено