15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

УКРАИНА ГО ЗАПРЕ ТРАНЗИТОТ НА РУСКАТА НАФТА ДО ОВИЕ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Украина го запре транзитот на руска нафта за Унгарија, Чешка и Словачка преку јужниот крак на нафтоводот Дружба.

„Транснефт“ потврди дека на 4 август „Укртранснафта“ го прекина испумпувањето на руската нафта преку јужниот крак на нафтоводот Дружба кон Унгарија, Чешка и Словачка, бидејќи руската страна не може да плати за транзитот поради санкциите на ЕУ, рече советникот на претседателот на Транснефт, Игор Демин, пренесува RIA News.

Тој потврди дека продолжува транзитот низ Белорусија во правец на Полска и Германија и појасни дека украинската компанија обезбедува услуги за транспорт на нафта со 100 отсто претплата.

– Меѓутоа, при плаќањето за транзит низ територијата на Украина, средствата беа вратени на сметката на „Транснефт“. Газпромбанка преку која се вршат плаќањата не информира дека уплатата е вратена поради регулативата на ЕУ, т.е. од седмиот пакет санкции – објасни Демин.

Така, „Укртранснафта“ престана да обезбедува услуги за транспорт на нафта поради недостаток на готовински сметки за овие услуги.

– Го информиравме руското Министерство за енергетика, како и руските шпедитери кои снабдуваат ресурси во овие три земји, и Укртранснафта, дека парите не одат и дека плаќањето не може да се изврши – заклучи Демин.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено