15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

Кина упати јасна порака за УКРАИНА | Прочитајте ја меѓу редови пораката на моќта од Истокот!

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Пекинг не е странец во украинската криза, но нема да седи со скрстени раце, изјави кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

Ова го изјави во телефонски разговор со унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарт.

– Кина не е странец на украинската криза, но нема да бидеме рамнодушни набљудувачи и, згора на тоа, немаме намера да долеваме масло на огнот. Секогаш сме биле цврсти и доследни во поттикнувањето на мирот и преговорите – рече кинескиот министер.

Дипломатот истакна дека сите страни треба да извлечат поуки од украинската криза. Тој исто така додаде дека сите страни треба да разговараат за создавање балансирана, ефективна и одржлива европска безбедносна архитектура за да се постигне траен мир.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено