15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

James Webb, најмоќниот телескоп на светот, ја сними најдлабоката слика на универзумот досега

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Американскиот претседател Џо Бајден одржа прес-конференција откако ги доби првите фотографии во боја од најмоќниот телескоп James Webb од претставници на НАСА.

Првата фотографија, рече Бајден, покажува неверојатна снимка од длабоката вселена која се протега наназад повеќе од 13 милијарди години.

„Ова е најдлабокиот поглед во вселената некогаш направен“, рече Бајден.

Фотографијата го прикажува SMACS 0723, галаксиско јато кое го зголемува подлабокиот универзум зад себе од перспектива на Земјата, овозможувајќи да се види некоја од најраните светлини на универзумот. Некои од овие далечни галаксии и ѕвездени јата никогаш досега не биле видени.

Самото галаксиско јато всушност не е толку далеку – „само“ оддалечено околу 4,6 милијарди светлосни години, пишува Би-Би-Си. Но, огромната маса на овој кластер се виткала и ја зголемувала светлината на предметите многу, многу подалеку.

Историски момент

Џо Бајден, кој ја откри сликата на настан во Белата куќа, го нарече моментот „историски“ и рече дека тој обезбедува „нов прозорец во историјата на нашиот универзум“.

„Ова е неверојатно. Ова е историски момент за науката и технологијата, за Америка и целото човештво. Имаме способност да видиме нешто што никој досега не го видел. Можеме да одиме на места каде што никој досега не отишол“, рече Бајден.

Најдлабоката слика на универзумот некогаш направена

„Тоа е најдлабоката слика од нашиот универзум некогаш направена“, рече Бил Bill Nelson, администратор на НАСА.

Тој објасни дека на сликата се гледа светлина од галаксиите кои се наведнуваат околу други галаксии, патувајќи милијарди години пред да стигнат до телескопот.

„Ние гледаме наназад повеќе од 13 милијарди години“, рече тој, додавајќи дека новите снимки објавени од вселенската агенција ќе стигнат уште подалеку, околу 13,5 милијарди години, блиску до проценетата почетна точка на самиот универзум. „Речиси се вративме на почеток“, рече Nelson.

Џејмс Веб, телескоп вреден 10 милијарди долари, може да ѕирне во атмосферите на егзопланетите и да набљудува некои од најстарите галаксии во универзумот со користење на систем од леќи, филтри и призми за откривање сигнали во инфрацрвениот спектар, кој е невидлив за човековото око.

– Досега системот „работи беспрекорно“, вели Marcia Rieke, професорка по астрономија на Универзитетот во Аризона.

Телескопот е во развој од средината на 1990-тите и конечно е лансиран во вселената во декември. Опишан е како најмоќен телескоп кој некогаш бил испратен во вселената, по познатиот вселенски телескоп Hubble.

Има две главни цели. Едната е да се фотографираат првите ѕвезди кои светеле во универзумот пред повеќе од 13,5 милијарди години, а другата е да се испитаат далечните планети за да се види дали има услови за живот на нив.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено