15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

Делови од огромната кинеска ракета синоќа паднаа на Земјата | Поголемиот дел од неа изгорел | Видео

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Ракетата беше лансирана минатата недела, носејќи еден од клучните делови на кинеската вселенска станица во орбитата на Земјата.

Делови од кинеската ракета Long March 5 паднаа во морето меѓу Борнео и Филипините, пишува The New York Times.

Американската вселенска команда објави, имено, дека дел од ракетата повторно влегла во атмосферата на Земјата над Индискиот Океан во 12:45 часот по средноевропско време.

Кинеската вселенска агенција објави дека повеќето од остатоците од ракетата изгореле при падот, а паднале само оние делови кои не успеале да изгорат.

За потсетување, ракетата Long March беше лансирана минатата недела, а во орбитата на Земјата носеше еден од клучните делови на кинеската вселенска станица Tiangong.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено