14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

ЗДРАВЈЕ

Миопијата е сè почеста во сите развиени земји | Дали е ова решение за голем јавно здравствен проблем ?

Миопијата е сè почеста во сите развиени земји и затоа појавата на диоптриски очила кои го инхибираат развојот на миопија кај децата ја зголемува...

ОВА НИКОЈ НЕМА ДА ВИ ГО КАЖЕ / Храната, кремите и лековите кои ги користите секој ден во лето може да ви направат хаос...

Од целер до крема за раце, од парфем до контрацепција, супстанците кои секојдневно ги внесуваме под влијание на сонцето можат наеднаш да станат алергени. Алергијата...

За многумина најслатката навика после работа може да биде смртоносна | Откриено е дека го зголемува крвниот притисок, а потоа и ризикот од мозочен...

Едно големо ново истражување покажа дека луѓето кои често дремнуваат имаат поголеми шанси да развијат висок крвен притисок и мозочен удар. Учесниците во студијата кои...

ОПАСНО ВРЕМЕ / На екстремни горештини подивува крвниот притисокот: Овие трикови треба моментално да го намалат, добро запомнете ги

Драстичните промени на температурата, наизменичното сончево и врнежливо време не се невообичаени за лето, а сето тоа влијае на нашето здравје. Промените во атмосферскиот притисок...

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ | Ова се сигурни знаци дека вашите БУБРЕЗИ работат лошо и воопшто не треба да се игнорираат!

Телото на човекот функционира само ако сите органи работат совршено. Ако некој органне функционира правилно, постојат одредени здравствени проблеми кои ќе произлезат. Сега ќе вие...

10 загрижувачки знаци дека срцето ви е слабо и може да откаже во секој миг

10 загрижувачки знаци дека срцето ви е слабо и може да се откаже во секој миг. Според д-р Дејвид Мајдалан, од клиниката во Кливленд, постојат...

9 најопасни видови на болки во стомакот и нивните причини

Болката во стомакот се јавува во различни форми и големини: понекогаш таа е остра, понекогаш тапа или дури и цврста. Поради основните функции на органите...

Не ги допирајте овие 7 делови од телото со голи раце

Ризикот од заболувања се зголемува ако носиме накит или долги нокти кои се добро познати собирачи на нечистотии. Затоа, овие делови од телото треба да...

Шокантните наводи на германскиот Нобеловец | Овие две намирници предизвикуваат рак, а постојано ги јадете! Видео

Германскиот научник и добитник на Нобеловата награда во полето на физиологијата, Харалд зур Хаузен, предупреди дека слабо проучен вирус кај кравите, може да предизвика...

Болките во рамената укажуваат на проблеми со срцето

Доколку имате проблеми со болки во рамената, посетете доктор – таквата болка би можела да укажува на срцеви заболувања, тврдат научниците. “Ако страдате од болка...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img