15.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

ЗДРАВА ХРАНА

Да, знаеме дека се вкусни, арно ама… | Храна која не треба да ја купуваме во продавниците

Еве ја листата на производи кои заради лошиот нутритивен состав и рок на траење не треба да се најдат во вашата шопинг количка. Месо од...

Поради незнаење јадеме компири на најлош можен начин

Компирот е омилено растенија, содржи јаглени хидрати, кои организмот го снабдуваат со енергија. Компирот стана темел на храна на голем број луѓе, но проблемот е...

Мелем од вкусови | Пакетите составени од оброци кои ќе ви обезбедат енергија за цел ден

Научните сознанија и искуства се повеќе укажуваат на тесната меѓузависност на исхраната и здравјето на луѓето. Исхраната е една од најзначајните области на човековото живеење. Секој...

Опасна храна кај децата најчесто предизвикува задушување

Се потврди дека за децата тврдите бонбони се на врвот на листата на најопасната храна поради ризикот од задушување. Помеѓу во 2001 година и 2009,...

Знаци дека на вашето тело му недостасуваат јаглехидрати

Во денешно време, јаглехидратите многумина ги сметаат за непријател на здравјето. Меѓутоа, покрај протеините, подеднакво важни се и јаглехидратите. Иако се смета дека тие се одговорни...

Еве зошто треба да ги чувате лимоните во замрзнувач

Како што сите знаеме, лимонот има повеќекратни здравствени придобивки поради витаминот Ц, кој придонесува за зајакнување на имунолошкиот систем, му помага на телото да...

Гравиола – Растение кое го уништува ракот

Гравиолата во лекувањето на малигните болести ги уништува само канцерогените клетки, го штити имунолошкиот систем, го спречува создавањето на смртоносни инфекции и воспоставува нормална...

Ако страдате од ветрови (гасови), овие 3 намирници се спас | Евтина храна за рамен стомак!

Подуените стомаци најчесто се предизвикани од вишок создадени гасови кои се должат на консуимирање на погрешно избраната храна. Најсилните гасови се предизвикани од грав, кромид...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img