15.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

ВСЕЛЕНА

СНИМАНА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СЦЕНА НА СОНЦЕTO, СИТЕ СЕ ПРАШУВААТ ДАЛИ ОВА Е ЗАКАНА ЗА ЗЕМЈАТА ?! Фото/Видео

Опсерваторијата за соларна динамика (Solar Dynamics Observatory – SDO) на NASA сними огромно огнено торнадо на површината на Сонцето. Истакнувањето во форма на торнадо почна да се формира на...

Делови од огромната кинеска ракета синоќа паднаа на Земјата | Поголемиот дел од неа изгорел | Видео

Ракетата беше лансирана минатата недела, носејќи еден од клучните делови на кинеската вселенска станица во орбитата на Земјата. Делови од кинеската ракета Long March 5...

Огромен дел од ракета ќе падне на Земјата утре | „Не знаеме каде точно“

ЕКСПЕРТИТЕ веруваат дека огромен ракетен засилувач ќе се сруши на Земјата викендов и дека постои голема веројатност да не изгорат сите негови делови при...

James Webb изгледа ја снимил најстарата галаксија досега видена

САМО една недела откако првите снимки од моќниот вселенски телескоп Џејмс Веб ја обиколија земјината топка, тој веќе ја пронајде најстарата галаксија некогаш видена...

Научниците сега можат да снимаат судири меѓу две мртви сонца

Благодарение на моќниот нов телескоп, астрономите за прв пат можат да забележат судир на две мртви сонца или неутронски ѕвезди. Неутронските ѕвезди се срушени јадра...

Откриена необична ЦРНА ДУПКА | „Ова е игла во стог сено“

АСТРОНОМИТЕ забележале космичка „игла во стог сено“ во галаксија која се граничи со нашиот Млечен Пат - „заспана“ или неактивна црна дупка, чие потекло,...

СЕ ОЧЕКУВААТ ПОРЕМЕТУВАЊА / Земјата деновиве ќе ја погоди сончева бура: Ќе има директен удар на нашата планета

Експертите предупредуваат дека сончевата бура која се очекува да ја погоди Земјата оваа недела, би можело да има уште повеќе. Се очекува сончевата бура да...

Објавени досега невидени снимки на Јупитер од телескопот James Webb | Фото/Видео

ЛУЃЕТО ширум светот можеа да го видат првиот сет на фотографии во боја направени од вселенскиот телескоп James Webb (JWST) на НАСА. Но, она што...

Откриен нов мистериозен сигнал од вселената | „Ова е чудно, чукаше како срце“

Неодамна откриен радио сигнал од вселената уште еднаш го оспори нашето разбирање на мистериозниот феномен на Брзиот радио рафал (FRB). FRB се една од најфасцинантните...

James Webb, најмоќниот телескоп на светот, ја сними најдлабоката слика на универзумот досега

Американскиот претседател Џо Бајден одржа прес-конференција откако ги доби првите фотографии во боја од најмоќниот телескоп James Webb од претставници на НАСА. Првата фотографија, рече...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img