14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

НАУКА

СНИМАНА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СЦЕНА НА СОНЦЕTO, СИТЕ СЕ ПРАШУВААТ ДАЛИ ОВА Е ЗАКАНА ЗА ЗЕМЈАТА ?! Фото/Видео

Опсерваторијата за соларна динамика (Solar Dynamics Observatory – SDO) на NASA сними огромно огнено торнадо на површината на Сонцето. Истакнувањето во форма на торнадо почна да се формира на...

Големо откритие кај Галапагос | Откриен досега непознат корален гребен | Видео

Досега се сметало дека само еден корален гребен во близина на Galapagos ги преживеал временските настани на El Niña од раните 1980-ти. Галапагос повторно не изненадува, објави на Twitter министерот за...

Миопијата е сè почеста во сите развиени земји | Дали е ова решение за голем јавно здравствен проблем ?

Миопијата е сè почеста во сите развиени земји и затоа појавата на диоптриски очила кои го инхибираат развојот на миопија кај децата ја зголемува...

Недоволно обмислен ризик | Еден тип на диета може негативно да влијае на здравјето на жените како што стареат

Ова не е предупредување за луѓето да се откажат од вегетаријанската исхрана - како и со секоја диета, важно е да се разберат личните...

ВЕЧНАТА ХЕМИКАЛИЈА која со години широко се користела е поврзана со развојот на еден од најсмртоносните видови на рак

Иако официјално не се користи повеќе од 20 години, оваа хемикалија сè уште може да се открие во околината ширум светот. Бројни хемикалии создадени од...

Оваа чудна риба преживува без проблеми на негативните морски температури во Арктичкиот океан

Рибите кои живеат во замрзнатиот Арктички океан мора да имаат посебни способности за да ги преживеат температурите на смрзнување. Во ледено студената купка на Арктичкото...

Податоците се јасни | За ПОСЛЕДИЦИТЕ од НУКЛЕАРНА ВОЈНА за која наголемо се зборува

Заклучокот е многу едноставен - секој конфликт што вклучува употреба на нуклеарно оружје, меѓу било кои две земји, би имал реални и многу сериозни...

Петнаесет најголеми лаги на модерната медицина

Дали некогаш сте се посомневале во она што ви го рекле лекарите, нутриционистите, институциите и науката? Забелешка: Преземањето на оваа содржина е дозволено...

Во нашиот организам постојат ЗОМБИ клетки | Живи се, но не работат, но како што старееме ги има сѐ повеќе и повеќе

Оштетувањето на краевите на нашите хромозоми може да создаде „зомби“ клетки кои сѐ уште се живи, но не можат да функционираат. Кога клетките се подготвуваат...

Многу мажи ги губат своите Y хромозоми како што стареат | Сега знаеме зошто тоа е толку смртоносно

ГРЕШКИТЕ кои се јавуваат во човечкиот геном се составен дел од животот. Како што старееме и додека ДНК се реплицира, мали грешки се вовлекуваат во...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img