14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

ECOLOGY

Големо откритие кај Галапагос | Откриен досега непознат корален гребен | Видео

Досега се сметало дека само еден корален гребен во близина на Galapagos ги преживеал временските настани на El Niña од раните 1980-ти. Галапагос повторно не изненадува, објави на Twitter министерот за...

Германија и Британија се најголемите двигатели на уништувањето на шумите ширум ЕУ

Гладта за суровини ги уништува шумите во светот и им ја одзема шансата за живот на животните и на луѓето. Германија и Британија се најголемите...

Кинески научници развиле роботска риба која голта микропластика

Рибите РОБОТ кои „јадат“ микропластика еден ден би можеле да помогнат во чистењето на загадените океани во светот, тврди тим кинески научници од Универзитетот...

ДОШЛА ВОДАТА ДО ГРЛО | Може ли вселенскиот меур да го спаси светот ? Презентирана чудна мерка за ладење на Земјата – доказ за...

Мултидисциплинарен тим од истражувачи на МИТ дошол до идеја за вселенски меури, шема за ладење на нашата планета со создавање штит од меурчиња со...

СВЕТОТ КАКО ЗНАЕМЕ ИСЧЕЗНУВА ПРЕД НАШИ ОЧИ | Доаѓаат поинтензивни топлотни бранови и тропски бури, нова студија објаснува што се случува

Топлотниот бран кој порано имаше веројатност 1 на 10 сега е речиси три пати поверојатно, достигнувајќи го врвот на температури за околу 1 степен...

КАТАСТРОФА НА ПОВИДОК | “РАЗОРЕН” домино ефект на екстремната топлина создаде гадна последица: “Никогаш досега не се случило вакво нешто толку рано. Брутално!”

Пред околу триесет години, морињата и океаните ја загубија способноста да ја задржат температурата и стакленички гасови, поради што се загрозени цели екосистеми, како...

АЛАРМАНТНИ ПОДАТОЦИ | Пронајдена пластика и во виталните органи ! Знаете ли колку внесуваме неделно? Ова е хорор!

Сè повеќе откриваме микропластика во човечки органи, вклучувајќи ги белите дробови, слезината, бубрезите - па дури и плацентата. Од длабочините на океанот до височините на...

СВЕТОТ ГОРИ, РЕКОРДИТЕ ПАЃААТ | Две нови студии откриваат што се случува | Полошо е отколку што мислевме, една екстремна појава предизвикува друга

Ризиците за луѓето би се намалиле на глобално ниво за 10 до 44 отсто доколку глобалното затоплување се ограничи на 1,5 степени Целзиусови во...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img