14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Covid-19

Јапонците повлекуваат 1,63 милиони дози вакцини Модерна! Во некои од нив пронашле метални “честички“

Министерството соопшти дека серијата вакцини на Модерн е повлечена како мерка на претпазливост, но овој потег поттикна неколку јапонски компании да ја откажат вакцинацијата...

А беше на високи 91% | Ефективноста на вакцините Pfizer и Modern се намалува на 66% | Експертите откриле дека причината за тоа не...

Во неделите кога преовладувал делта видот, ефективноста се намалила на 66%. Авторите на студијата, сепак, предупредуваат дека причината за овој пад не е само...

Е, ОВА Е ЛОША ВЕСТ … | Научниците потврдуваат: Заштитата од вакцината опаѓа во рок од шест месеци – И знаеме што значи тоа...

Во најлош случај, заштитата до зимата може да падне под 50% за постарите луѓе и здравствените работници во Велика Британија. Веројатно ќе биде потребна...

Не е баш на арно ! Дали знаете што стои зад ознаката P681R? Мутација што ја прави делта варијантата позаразна | Научниците имаат објаснување...

Оваа клучна промена на секвенцата овозможува вирусниот протеин да се обработи побрзо и поефикасно процесира со помош на нашите ензими. Делта варијантата на коронавирусот е...

Протече нов документ – Делта вирусот се шири лесно како сипаници и предизвикува потешки симптоми

"Вакцините спречуваат повеќе од 90 проценти од сериозни болести, но може да бидат помалку ефикасни во спречувањето на инфекцијата или пренесувањето. Значи, повеќе инфекции...

Коронавирусот сепак имал сезонски карактер

Потоплто време и тропската клима навистина можат да помогнат да се намали ширењето на ковид-19, сугерира новото истражување. Студијата открива дека местата со топли температури...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img