14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Covid-19

Звучи примамливо, но треба да се внимава | Како до суперимунитет на ковид?

Анализата на крвниот серум покажа изобилство на антитела кои се најмалку 10 пати посилни во споредба со заштитата што ја обезбедуваат само вакцините. „Суперимунитет“ е термин...

НЕ ИГНОРИРАЈТЕ 4 СКРИЕНИ СИМПТОМИ НА КОВИД

Експертите откриле дека новите симптоми на омикрон се поврзани со ушите … Експертите досега предупредуваа дека главните знаци на коронавирус се кашлица, губење на вкус...

РЕВОЛУЦИОНЕРНО | Едноставен тест на крвта предвидува дали ќе умрете од корона – Речиси 100% e точен!

Според научниците, тестот имал речиси стопроцентна точност кога станува збор за ризикот од смртност неколку недели пред. Според научниците, овој тест на крвта идентификува 14...

ДОМИНИРА ВО ЦЕЛИОТ СВЕТ | Сега е јасно зошто OMICRON се шири толку брзо

Главната причина за побрзото ширење на оваа варијанта на вирусот е неговата способност да го избегне имунитетот добиен со вакцините. Омикрон полесно го избегнува имунитетот...

ДОДЕКА СЕ БОРИМЕ СО КОРОНАТА … | Повеќе од 1,2 милиони луѓе починале од инфекција на која не влијаат ниту еден од 43-те антибиотици!

Поради злоупотреба и прекумерна употреба на антибиотици, се повеќе микроорганизми се развиваат во „супермикроби“ отпорни на сите познати лекови. Повеќе од 1,2 милиони луѓе ширум...

ДАЛИ СТЕ ПРЕЛЕЖАЛЕ КОРОНА ? Би било добро да го направите ова испитување

Доколку сте биле болни од Ковид, хрватските експерти препорачуваат перфузиона и вентилациска сцинтиграфија како тест кој, доколку ги имате, ќе открие пулмонални васкуларни абнормалности...

Вакцината „Спутник“ во комбинација со „Спутник лајт“ штити речиси 100 отсто од омикрон сојот

Ефикасноста на руската вакцина „Спутник В“ против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде...

ОДЛИЧНА АНАЛИЗА на BBC | Ова е почеток на крајот ! Еве како ќе живееме со Ковид во иднина

Болеста влегува во ендемска фаза, вакцинацијата во иднина ќе биде неопходна само за најранливите, а паралелната појава на грип и ковид нема да биде...

ОПАКА ВАРИЈАНТА | Зошто омикрон се шири побрзо од претходните соеви? Кој е клучот за инфекцијата? На ова не се имуни ниту вакцинираните!

Повисоката стапка на асимптоматско пренесување е веројатно главен фактор за брзото ширење на варијантата омикрон, дури и меѓу популациите со високи претходни стапки на...

Конечно познат виновник за тешката форма на Ковид ! Ова буквално го удвојува ризикот од компликации и смрт

Полските научници пронашле ген кој повеќе од двојно го зголемува ризикот од тежок ковид-19, откритие за кое се надеваат дека може да им помогне...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img