14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Covid-19

НЕЗГОДНО ОТКРИТИЕ | Можно е двапати да се заразиме со омикрон | По една подваријанта може да се добие незгодната BA.2.

Данските научници откриле дека е можно едно лице по зараза со подваријанта BA.1 може да се зарази со другата подваријанта BA.2, рака на срце, во ретки случаеви. Можно...

ИНТЕРЕСНА СТУДИЈА | Мажите полесно ја пренесуваат короната од жените

Повеќе од 75 учесници биле дел од студијата која ги тестирала честичките Ковид во воздухот со помош на комора, а испитаниците при тоа пееле...

Ги имаме сите алатки за да ја победиме короната | Тогаш, зошто не ги користиме како што треба?

Веќе ги имаме сите алатки што ни се потребни за да го претвориме ковидот во безопасна болест што е можно поскоро, но неправилно ги...

Објавена јапонска студија за варијанта која би можела да го загрижи светот

Новите лабораториски експерименти спроведени во Јапонија покажуваат дека BA.2 може да има својства што му дозволуваат да предизвика посериозни болести. Јапонските научници објавија нова студија за подваријантата...

DELKATRON – ВИСТИНА ИЛИ ЛАГА ? Изненадувачка изјава на истакнат хрватски имунолог: „Не верувам дека постои делтакрон. Една работа е невозможна…“

„Никаде не сум видел никаква научна публикација што покажува или докажува дека коронавирусот може да мутира со рекомбинација. Многу е тешко тоа да се...

ДАЛИ МАСКИТЕ СЕ ШТЕТНИ ВО УЧИЛНИЦА ? За разлика од “премалку кислород” и други невообичаени тврдења, експертите се загрижени за нешто друго

Студиите има малку, некои сугерираат дека маските би можеле да го забават учењето на јазикот и пишувањето, но други не покажуваат никакво влијание. Сепак,...

ШЕСТ ЧУДНИ СИМПТОМИ | Омикрон не е само главоболка и температура – Ова се знаци на кожата кои сугерираат корона

Покрај вообичаените симптоми на коронавирус, омикрон е поврзан со шест карактеристични симптоми поврзани со кожни состојби. Познато е дека симптомите на омикронската варијанта на коронавирусот...

ПОВЕЌЕ НЕ Е “АКО” ТУКУ “КОГА” | Седум начини да си олесните со омикронот – Што да јадете, пиете и кога итно да се...

Во последните 24 часа се регистрирани нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а воедно е зголеме и бројот на активни случаи, но и...

ВАКЦИНАЦИЈА И МИОКАРДИТИС | Сè што треба да знаете – Кои се симптомите, колку е опасен миокардитисот и дали вакцините имаат врска со него

Иако научниците се согласуваат дека вакцините можат да предизвикаат и миокардитис, бидејќи тоа е имунолошка реакција, тие истакнуваат дека инфекцијата со коронавирус ја предизвикува...

ГОЛЕМ ЧЕКОР НАПРЕД | Симптомите на долгиот ковид се различни: од замор и главоболка до сексуална дисфункција, а причината е иста

Новото истражување открива зошто некои луѓе закрепнуваат од коронавирусот без речиси никакви последици, додека други со месеци влечат мачни симптоми. Според една студија објавена во...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img