14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Covid-19

ПРЕТПАЗЛИВО ЗА ОНИЕ КОИ ГО ПОБЕДИЛЕ КОВИД ! Зголемена загриженост за ширењето на новиот коронавирус

Новите подваријанти на вирусот ги пробиваат сите линии на одбрана, дури и имунитетот на оние кои веќе го преживеале првиот вид на омикрон. Група автори...

Објаснето е зошто секој не реагира добро на вакцина

Научниците имаат одговор на тоа зошто некои луѓе не се засегнати од вакцината против коронавирус. Само вакцинацијата може да стави крај на пандемијата на ковид...

ТЕСТ НА Т КЛЕТКИ | Колку долго трае заштитата по вакцинацијата?

Новиот брз тест на крвта може да утврди дали сте имуни на Ковид-19 – Со тест за антитела, брзиот тест на Т-клетките може да обезбеди...

ОЧЕКУВАМЕ И ДРУГИ РЕКОМБИНАЦИИ | Потврден хибрид на корона од кој сите се плашат

Научниците велат дека „јадрото“ на делтакронот доаѓа од делта варијантата, додека неговиот шилест протеин доаѓа од омикронот. Научниците го потврдиле постоењето на новата варијанта на...

Откриено е дека омикрон е заразен и по седум дена на мазни површини како стакло, нерѓосувачки челик и пластика

По новите лабораториски експерименти, научниците од Хонг Конг изразуваат загриженост за честичките на „омикрон“ мутацијата на коронавирусот што остануваат во просторот за живеење. Честичките од...

ПОТВРДЕН НОВИОТ СОЈ ! Се прошири хибридот на делта и омикрон | Научниците откриле колку е опасен и какви симптоми носи

Научниците велат дека варијантата која ги комбинира мутациите на двете варијанти е една од оние на која треба да се внимава. Новооткриената варијанта на ковид...

ИМАМЕ НОВ ПРОБЛЕМ | Пациентите со Ковид развиле отпорност на антивирусни лекови ! Вирусот мутира само неколку дена по првиот третман

Австралиските истражувачи изразија загриженост дека мутираниот вирус може да се прошири во заедницата доколку пациентите кои го земаат лекот не се следат. Студијата спроведена од...

Дури 16 нови генетски варијанти се откриени кај пациенти со тежок ковид, а тоа значи само едно

Како дел од голема студија, научниците откриле 16 нови генетски варијанти кај пациенти кои развиле тежеко облик на ковид-19, а наодите би можеле да...

Научниците предупредуваат: “Погрешно е да се мисли дека пандемијата е завршена”

„Кога државниците велат дека само треба да продолжиме да живееме со вирусот и да ги укинеме сите ограничувања, луѓето за жал тоа го толкуваат...

Pfizer/BioNTech е помалку ефикасен кај деца на возраст меѓу 5 и 11 години

Според истражувањето кое сè уште не поминало рецензија, ефективноста на вакцината во спречувањето на инфекцијата е намалена од 68% во средината на декември на...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img