15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Политика

Јанушев доби условна осуда за набавката на кинеските автобуси

Пратеникот Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ, денеска беше осуден на двегодишна условна казна затвор за „злоупотреба на службената положба и овластување“ во предметот „Дизајн“ кој...

Ќе се прераспределуваат средства од Буџетот за зголемувања плати, пензии, социјална помош, набавка на лекови, поддршка на компании

Владата на Република Северна Македонија го разгледа и утврди Предлогот на закон за изменување и дополнување на Законот за извршување на Буџетот на Република...

„Пендаровски да стави вето на новите измени на Кривичниот законик“

Платформата на граѓански организации за борба против корупцијата бара Претседателот на државата Стево Пендаровски да го искористи уставно загарантираното право на вето, и да...

Традиционален празничен пикник за Денот на независноста и обраќање на претседателот на СДСМ

Ве известуваме дека утре 08.09.2023 (петок) по повод Денот на независноста, 8-ми Септември, во комплексот Пеленица (Манастир св.Руса, општина Кисела Вода), ќе се одржи...

Синоќа е вандализиран мостот пред Археолошки музеј со антимакедонски пораки

На мостот пред Археолошки музеј испишани антимакедонски пораки „Македонци, ќе ве убиеме“, „Албанија – Косово“, „Голема Албанија“ и други пораки се испишани на мостот пред...

Измената на Кривичниот законик е во насока на хармонизација со европското законодавство

„Проширената конфиксација, која е обезбедена со измените на Кривичниот законик е оружје во борбата против криминалот, особено со организираниот криминал и корупцијата“, соопштуваат од...

По повод 120 годишнината од убиството на Делчев, македонските левичари се поклонија пред првиот гроб на левичарот

По повод 120 годишнината од смртта на македонскиот револуционер и народен херој Гоце Делчев (1872-1903), официјална партиска делегација на Левица на највисоко ниво, предводена...

„Бауер Бг” која е под истрага за „Скопје 2014” ќе ја реконструира поранешната зграда на Комерцијална банка

Контроверзната компанија „Бауер БГ” го доби тендерот од фантастични 6.596.488 милиони евра за реконструкција на поранешната зграда на Комерцијална банка, која изгоре во сомнителен...

Со племенски манири, територијални претензии и никаков соживот нема чекор кон Европа и Светот

Во 21 век кога светската цивилизација претендира да се колонизора на Марс, албанците од Tетово преку вандализам и рушење на сé што е македонско...

Во чест на 120 годишнината од смртта на учителот Делчев – Левица утринава појде на 150 километарски марш

Утринава, тим составен од високи претставници од Централниот комитет на Левица, тргнаа од Гевгелија на тридневен марш кон вечното почивалиште на македонскиот револуционер Гоце...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img