14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Политика

ДАЛИ ОВА МОЖЕ ДА БИДЕ ПОЛОШО ОД НАЦИСТИТЕ ?! Вештачката интелигенција во креирање на демократија, политика, јавен живот …

Yuval Noah Harari, интелектуалната суперѕвезда на Израел, е фрустриран од својата неспособност да ги натера останатите да ги разбереме заканите од вештачката интелигенција толку...

Останува закочен Законот за експлоатација на работници поради амандманите на Левица

Предлог-законот со кој пратениците на ДУИ и СДС предлагаат прекувремена работа на работниците, во случаите кои се од национален и стратегиски интерес (како проектот...

Фирмата „Зои Пер Компани” ги крши работничките права – инспекторатот не може да ја најде?!

Во повеќе наврати до Левица пристигнаа поплаки од страна на работници, вработени во скопската компанија „Зои Пер Компани", каде како управител се јавува извесна...

СДСМ, ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ го блокираат Предлог Законот за екстра профит

Предлог Законот за данок на солидарност или данок на екстра профит, кој требаше да биде донесен по скратена постапка уште на почетокот од оваа...

Тој што критикува имал 3,5 години да го смени ДУП-от за Треска

Зошто некој донел Мораториум и не го подобрил ДУП за Треска и потрошил 3,5 години без да најде подобро урбанистичко решение“, праша градоначалникот на...

ВМРО-ДПМНЕ ГИ ПОНИЖУВА И ДЕГРАДИРА ЛИЦАТА СО АУТИЗАМ

Строго го осудуваме денешното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ, со кое во политичкиот дискурс се наметнува понижувачки и опасен говор насочен против лицата со аутизам. Искривените вредности...

ДПМНЕ, ПОИНАКУ и СДС ги оставија на цедило бранителите во Битола

На вчерашната седница на Советот на општина Битола, советниците од Левица поднесоа иницијатива за обезбедување на правата на бранителите од војната во 2001 година....

Извршени вонредни инспекторски контроли во неколку локали во Центар

Општина Центар продолжува со контроли за мерење на бучава и гласна музика во рестораните, кафе баровите и кафеаните на територија на Општина Центар. Во...

ПРЕТСТАВНИЦИ НА СТУДЕНТСКИ ОТПОР НЕ БЕА И ВО НИТУ ЕДЕН СЛУЧАЈ НЕМА ДА ОДАТ НА СРЕДБА СО ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО – ДПМНЕ

Денеска во јавноста на интернет портали блиски до политичката партија ВМРО - ДПМНЕ произлезе вест дека претставници на студентската организација Студентски Отпор оствариле средба...

Се потврди мислењето на Венецијанската Комисија – двојазичноста потроши над 200.000 евра во две години

При насилничкото носење на тн Закон за двојазичност, Венецијанската Комисија предупреди дека Законот оди предалеку, наметнувајќи нереални законски обврски на институциите, особено во судството...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img