14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Наука

Од земјотреси и ерупции на супервулкани до трета светска војна | 14 (не) веројатни катастрофи и како да се преживеат

За да се подготвите за претстојната апокалипса, важно е да ги знаете сите катастрофи на судниот ден што би можеле да се случат. Општите совети...

Приватен тим на астронаути пристигна на Меѓународната вселенска станица

Првиот целосно приватен тим од астронаути испратен до Меѓународната вселенска станица (MSS) безбедно пристигна на орбитална истражувачка платформа каде што ќе бидат на еднонеделна...

“ПОТРЕСНО” ЗА ВЕРНИЦИТЕ | Пронајдена застрашувачка плоча од древната Библија | Видео

 „Ако го читате ова, вие сте проколнати од Бога и ќе умрете проклет!“ Наводно проколната плоча пронајдена на планината Ебал може да докаже дека очевидци навистина биле сведоци на...

ШТО ИСТЕКУВА ОД ЗЕМЈАТА ? Нешто чудно се случува во јадрото на планетата | Фото/Видео

Екстремно редок вид на хелиум, формиран набргу по Големата експлозија, истекува од металното јадро на Земјата, објави нова студија за моделирање. Огромното мнозинство од овој...

Коралите повторно побелеле

Причината за оваа појава се високите температури на океаните поради климатските промени и загадувањето на планетата. Загрозен подводниот екосистем. Бели корали на Големиот корален гребен...

Омикрон со нов симптом | Болки во увото

Според последните податоци, бројот на пациенти во Велика Британија е значително зголемен, а се повеќе луѓе се жалат на истото. Имено, Британците кои ја користат...

ЗГОЛЕМЕНИ И НАМАЛЕНИ ЛЕУКОЦИТИ | Како да ги прочитате наодите, кое ниво е нормално, што значи кога ги има премногу, а што кога ги...

Зголемените и намалените леукоцити можат навреме да откријат голем број нарушувања и болести, но и да кажат дека е време конечно да се откажете...

ПРОФЕСОР ПРЕТСТАВИ СТРАШНА ТЕОРИЈА | Вонземјаните се веќе меѓу нас и ја преземаат власта? 

Професор по историја вели дека со текот на времето киднапираните луѓе почнале да забележуваат вонземјани кои изгледале неверојатно човечки, а според него, причината за...

Научниците шокирани од звуците на Марс | „Малку ме фати паника кога слушнав, мислев дека е грешка…“

Се вели дека никој во вселената нема да слушне како врескате. Но, на Марс, велат француските научници, вашиот плач ќе се движи побрзо низ...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО ЗНАЧИ ОВА ? Прв целосен поглед на нашата ДНК: „Конечно го имаме целиот човечки геном, лекувањето никогаш повеќе нема да биде...

Научниците го објавија првиот целосен човечки геном, пополнувајќи ги празнините останати по претходните напори, нудејќи нови можности за пребарување на тајните на мутациите кои...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img