15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Наука

Мистеријата на Тајната вечера | Распоредот на апостолите има многу важно значење

„Тајната вечера“ на Леонардо да Винчи е ремек дело на италијанската ренесанса. Сигурно сте ја виделе повеќе пати досега, но можеби овој факт за...

Во Грција откриена гробница од бронзената ера

Гробница со големина на мала куќа, е пронајдена во јужна Грција. Почивалиштето му припаѓа на благородник од бронзената ера. Грчкото Министерство за култура соопшти дека...

Сензационално откритие на Вавилонски таблет стар 3700 години! ВИДЕО

Таблет од глина стар 3.700 години покажува како Вавилонците развиле тригонометрија околу 1.500 години пред Грците, и користеле софистициран математички метод кој би можел...

Реконструиран ликот на владетелка почината пред 1700 години | Видео

Научници од Перу успеале да го реконструираат ликот на женска мумија со помош на 3Д печатар. Станува збор за мумија позната под името „Дамата од...

Во Австралија пронајден најголемиот отпечаток од диносаурус | Видео

Истражувачи од Австралија го пронајдоа најголемиот отпечаток од диносаурус во светот досега, што и дава посебно место на земјата на палеонтолошката мапа, објави „Дојче...

Британски археолог тврди дека го пронашол тестаментот на Александар Велики

Британскиот експерт Дејвид Грант тврди дека по повеќе од 2000 години ја открил последната желба и тестаментот на античкиот македонски крал Александар Велики. Според Грант,...

Мистериите на антички Египет | Откриена тајната на “Мумијата што вреска” | Фото/Видео

Во 1881 година, во Египет е откриена мумија – различна од другите. Врзана, задавена и со лицето стиснато од болка. Неколку децении подоцна, во...

Научниците го испитуваат “Светиот гроб” за кој се верува дека е гробница на Исус Христос | Видео

За прв пат во последните два века, научниците го отворија местото за кое христијаните веруваат дека е гробот на Исус Христос во црквата на...

Откриен најстариот воен доказ од масакр извршен пред 10 000 години | Видео

Научници од Универзитетот Кембрџ го откриле најстариот доказ од војна кој воопшто бил пронајден од цивилизацијата. Се работи за масовна гробница во Кенија за...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img