15.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Наука

За прв пат Марс е фотографиран по должина и ширина | Погледнете го секој агол на планетата што би сакале да ја колонизираме

Црвениот прав на Марс никогаш не изгледала толку добро. Кина го заврши своето глобално истражување на Марс, исполнувајќи ги главните мисии на роботското вселенско летало...

Детектирај, спречи, пријави / Кампањата на ЕФСА за Африканската чума кај свињите продолжува трета година по ред

ЕФСА продолжува со напорите да го запре ширењето на Африканската чума кај свињите во Европа со продолжување на кампањата трета година по ред и...

ОБЈАВЕН ТАЕН ДОКУМЕНТ | Осум години молчеле за она што се случило на 8 јануари 2014 година

Метеоритот долетал со неверојатна брзина од 200.000 километри на час. Вселенската команда на Соединетите држави конечно објави строго чувани документи кои откриваат детали за „мистериозниот...

Револуционерен медицински чекор | Научниците излечиле и регенерирале срце оштетено од срцев удар

Помалку од еден процент од возрасните срцеви клетки на срцевиот мускул можат да се регенерираат бидејќи кардиомиоцитите што ги имаме кога ќе умреме се...

Научниците откриле нов дел од човечкото тело за кој не сме имале поим | Можете да го почувствувате со голи раце

Научниците тврдат дека откриле нов дел од човечкото тело, кој се наоѓа во нашата вилица и е многу важен во процесот на џвакање. Судејќи според...

Се сметало дека сликите кои прикажуваат секс во борделите биле мени за услугите што се нуделе, но не е баш така

Времето кога на голотијата и сексот не се гледало низ призма на скандал и срам, туку токму спротивно. Организирана е изложба на еротска уметност пронајдена...

Главниот двигател на климата на Земјата забавува, а ние не сме подготвени за последиците | Видео

Колапсот на Северниот Атлантик и Антарктикот кој би направил пресврт во циркулацијата длабоко ќе ја промени анатомијата на светските океани. Климатските промени ја забавуваат „неблагодарната...

ОДЛУЧНО И ДОСТОЈНО ЗА ДОСТОИНСТВОТО НА НАСТАВНИЦИТЕ

Деновиве просветните работници се исправени пред, нема да претерам ако речам, Хамлетовското “Да се биде или не“, во битка не само за своите уставно...

Се намножиле повеќе од 5.000 нови, засега непознати вируси ! Не е познато кого сè можат заразат, но…

Откриени се повеќе од 5.000 досега непознати вируси кои демнат во океаните. Анализата на генетскиот материјал во океанот идентификувл илјадници досега непознати RNA вируси и...

Хабл ја пронајде најдалечната ѕвезда | Фото

Вселенскиот телескоп ја регистрирал светлината на Ерендел, на која и биле потребни 12,9 милијарди години да стигне до Земјата поради неговата оддалеченост. Со стрелката е...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img