14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Наука

ДАЛИ ОВА МОЖЕ ДА БИДЕ ПОЛОШО ОД НАЦИСТИТЕ ?! Вештачката интелигенција во креирање на демократија, политика, јавен живот …

Yuval Noah Harari, интелектуалната суперѕвезда на Израел, е фрустриран од својата неспособност да ги натера останатите да ги разбереме заканите од вештачката интелигенција толку...

Во Италија пронајдени „мали ремек-дела на занаетчиството“ стари повеќе од 2.500 години | Фото/Видео

Наодите се пронајдени во мал храм откриен од археолозите во 2019 година и датираат од првите децении на 5 век п.н.е. За време на ископувањата...

Големо откритие кај Галапагос | Откриен досега непознат корален гребен | Видео

Досега се сметало дека само еден корален гребен во близина на Galapagos ги преживеал временските настани на El Niña од раните 1980-ти. Галапагос повторно не изненадува, објави на Twitter министерот за...

ДОШЛА ВОДАТА ДО ГРЛО / Може ли вселенскиот меур да го спаси светот ? Презентирана чудна мерка за ладење на Земјата – доказ за...

Мултидисциплинарен тим од истражувачи на МИТ дошол до идеја за вселенски меури, шема за ладење на нашата планета со создавање штит од меурчиња со...

ЗАПОЗНАЈТЕ ГИ НАЈСМРТОНОСНИТЕ ЖИВОТНИ ВО СВЕТОТ

Од октоподот чиј отров е 10.000 пати поотровен од цијанидот, до змија која со еден залак испушта многу моќен отров – што може да...

Откриена необична ЦРНА ДУПКА | „Ова е игла во стог сено“

АСТРОНОМИТЕ забележале космичка „игла во стог сено“ во галаксија која се граничи со нашиот Млечен Пат – „заспана“ или неактивна црна дупка, чие потекло,...

James Webb, најмоќниот телескоп на светот, ја сними најдлабоката слика на универзумот досега

Американскиот претседател Џо Бајден одржа прес-конференција откако ги доби првите фотографии во боја од најмоќниот телескоп James Webb од претставници на НАСА. Првата фотографија, рече...

Има промени во надворешното јадро на Земјата | „Тоа би можело да влијае на магнетното поле“

Повеќето од нашето знаење за тоа што се случува и што е во центарот на нашата планета доаѓа од проучувањето на сеизмичките бранови што...

Неочекувано и неверојатно откритие девет години по експлозијата на метеорит над Челјабинск | Метеорската прашина криела нешто досега невидено

Научниците кои ја проучувале прашината од метеорите по експлозијата на метеорит над Челјабинск откриле два сосема нови типа на кристали. Научниците откриле досега невиден тип...

СЕ УШТЕ САКАТЕ ДА ОДИТЕ ВО ВСЕЛЕНА ? Морничави промени во коските на астронаутите ги вознемириле експертите: Што е уште полошо, последиците се главно...

За време на летот во вселената, коскените структури стануваат потенки и на крајот некои од коскените прачки се одвојуваат една од друга. Новата студија за...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img