14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Култура

ДИГИТАЛНО РЕСТАВРИРАН „ФРОСИНА“ – ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ИГРАН ФИЛМ

Утре, среда, на 16 јуни, со почеток во 20.00 часот во летното кино на Кинотеката ќе биде прикажана новата, дигитално реставрирана копија на првиот...

Најимпресивните библиотеки во светот

И покрај бумот на технологијата и тоа што сè помалку луѓе стапнуваат прагот на јавните библиотеки, не можеме да не се израдуваме на атмосферата...

Толковниот речник како магична табла

Само што беше објавен, овој обемен труд стана предмет на критики. Откако од него беа избришани низа проблематични зборови, дел од лингвистите обвинија за...

Колку помалку го живеете својот живот, толку е поголем стравот од смртта. Во исто време, бегството никогаш не е решение!

Невообичаен Американец, потомок на еврејско-руско семејство емигранти. Детството го поминал во сиромашно предградие. Сега е пензиониран професор по психијатрија и психотерапија на Универзитетот Стенфорд....

“Божјиот шпион” зависникот од кокаин и тутун, кој го сменил светот и ја истражувал женската психа 30 години

„Големото прашање на кое никогаш не е одговорено и на кое не бев во можност да одговорам, и покрај триесетгодишното истражување на женската психа,...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img