15.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

Категорија

Живот

Ветерниците генерираат ПОГОЛЕМО глобално затоплување од фосилните горива | Истото важи и за скутерите и електричните автомобили

Истражувачите од Универзитетот Харвард дошле до интересно и смешно откритие за централите на ветер, кои всушност предизвикуваат поголемо глобално затоплување отколку согорувањето на фосилни...

Дали знаете на која балканска планина има повеќе од 200 езера?

На планината Рила. Рила лежи во југозападна Бугарија. Зафаќа површина од 2.629 квадратни километри и има просечна надморска височина од 1.487 метри. Според податоците од...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО | Од нуклеарен отпад до морбидни практики од минатото | Можеби би било подобро да не знаеме за овие страшни факти …

Понекогаш учењето е забавно, а понекогаш не е. Вознемирувачките факти може да бидат исто толку интересни како кит кој комуницира на различна фреквенција од кој...

НЕ ДАЈ БОЖЕ | Што би се случило доколку го активираме целото нуклеарно оружје?

Колку што е познато, моментално има 13.080 нуклеарни бомби. За жал, откако рускиот претседател Владимир Путин ги испрати своите „мировници“ во Украина и му се закани на светот...

Во случај на нуклеарна катастрофа, овие осум правила дефинитивно треба да ги знаете | Од неопходни работи до засолниште

Иако би рекле дека треба повеќе да се грижите за климатските промени и за короната отколку за нуклеарната војна, слободно може да се каже...

“СИМПТОМИ” НА БРИЛИЈАНТНОСТ | Откриени 4 неочекувани карактеристики на многу интелигентни луѓе 

Покрај љубопитноста и совесноста, студијата покажа дека поинтелигентните луѓе повеќе се склони кон ризик и многу полесно ја прифаќаат неизвесноста. Луѓето со повисок коефициент на...

АЈНШТАЈНОВ ЕФЕКТ | Ги намкнале луѓето да поверуваат во апсолутна глупост и ја откриле алармантната основа на нашата свест

Покрај тенденцијата да се потврдат голем број други когнитивни предрасуди кои го олеснуваат верувањето во „доказите“ што ги поддржуваат ставовите, научниците откриле уште еден...

БИБЛИЈАТА ЗА ОВА МОЛЧИ | Првата жена на Адам не била Ева, туку „ноќна вештерка“ поврзана со демони?! Протече приказна која ќе ги потресе...

Името “Lilith” дури и не постои во Библијата, но според еврејската митологија, таа била првата сопруга на Адам. Овој мит ги испреплетува античките месопотамиски и...

Колкава температура е потребна за да се убие човек ? ШОК : Многу помала отколку што се мислело!

Човечкото тело можеби нема да може да издржи речиси толку топлина и влага колку што предвидува теоријата. Едно од првите студии за директно проценување на...

КАКО ДА СЕ ПРЕЖИВЕЕ НУКЛЕАРНА ЕКСПЛОЗИЈА ? Фото/Видео

Нуклеарните експлозии може да предизвикаат значителна штета и жртви од експлозии, топлина и радијација, но можете да го заштитите вашето семејство ако знаете што...

Новости

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img