15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

Bundestag | ВЕДНАШ ДА ЗАПОЧНЕ Северен ТЕК 2 ! Германските занаетчии и индустријалци до Шолц: Не водите во пропаст !

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Потпретседателот на германскиот Бундестаг Волфганг Кубицки се залага за итно пуштање во употреба на гасоводот Северен тек 2.

Во исто време, германските занаетчии и индустријалци се обратиле до канцеларот на земјата, Олаф Шолц, и побарале од него да ја преиспита жртвата на Германија за Украина.

„Сојузниот министер за економија треба да направи се за да имаме повеќе енергија. Мораме веднаш да го пуштиме во употреба Северен тек 2 за да ги наполниме нашите складишта за гас за зимата“, изјави претставникот на „Слободната демократска партија на Германија“ (SvDP) Кубики во интервју за медиумската куќа RND.

Според политичарите, рускиот гас не е подобар или полош во зависност од тоа од каде доаѓа гасоводот. „Гасот од Северен тек 2 не се разликува од гасот од Северен тек 1. Тоа е само уште една цевка“, додаде тој.

Претходно, шефот на Комитетот за енергетика на Бундестагот, Клаус Ернст, изјави дека би било разумно да се преговара со Русија за гасот, бидејќи Германија не треба да трпи од сопствените санкции. Тој посочи дека водечките политичари во владејачките партии во земјава го поддржуваат неговиот став.

Шолц ја води Германија во пропаст?

Од друга страна, весникот “Welt” објави дека здружението на трговци од областа Halle an der Zaale во германската сојузна покраина Саксонија-Анхалт остро му се обратило на германскиот канцелар Олаф Шолц, барајќи да се укинат санкциите против Русија со цел да се зачува германската економија.

Во писмото до германската канцеларка се наведува дека германските занаетчии и индустријалци, како и нивните клиенти, се загрижени за иднината на земјата во услови на најтешка криза, влошена со антируските санкции.

„Знаеме од многу разговори со нашите клиенти дека огромното мнозинство од нив не сакаат да ги жртвуваат своите тешко заработени животни стандарди за Украина. Дали сакате да бидете канцелар кој ја доведе Германија во пропаст? Дали навистина сакате да ја жртвувате својата земја?“, се наведува во обраќањето.

Дополнително, занаетчиите го критикуваа начинот на кој западните медиуми ја претставуваат Украина како беспрекорна демократска земја, иако според извештаите на меѓународните организации земјата е на 122 место во светот по корупција.

Авторите на писмото се прашуваат дали Шолц ќе ја изложи Германија на ризик поради таков сојузник.

Претходно, претседателот на Федералната мрежна агенција (BNA), Клаус Милер, изјави дека во случај на целосен прекин на испораката на гас од Русија, Германија ќе има доволно енергија само за два до два и пол месеци, дури и ако успева да ги наполни своите подземни складишта до ноември.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено