14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

admin

1070 POSTS
0 COMMENTS

ДПМНЕ, ПОИНАКУ и СДС ги оставија на цедило бранителите во Битола

На вчерашната седница на Советот на општина Битола, советниците од Левица поднесоа иницијатива за обезбедување на правата на бранителите од војната во 2001 година....

Извршени вонредни инспекторски контроли во неколку локали во Центар

Општина Центар продолжува со контроли за мерење на бучава и гласна музика во рестораните, кафе баровите и кафеаните на територија на Општина Центар. Во...

ПРЕТСТАВНИЦИ НА СТУДЕНТСКИ ОТПОР НЕ БЕА И ВО НИТУ ЕДЕН СЛУЧАЈ НЕМА ДА ОДАТ НА СРЕДБА СО ПРАТЕНИЦИ НА ВМРО – ДПМНЕ

Денеска во јавноста на интернет портали блиски до политичката партија ВМРО - ДПМНЕ произлезе вест дека претставници на студентската организација Студентски Отпор оствариле средба...

Саемот на книга со богата седумдневна програма

Уживањето во светот на секоја нова книга е уникатно чувство, а скоро секогаш за љубителите на читањето се категоризира како незаменливо. Но, доживувањето и искусувањето...

Во Италија пронајдени „мали ремек-дела на занаетчиството“ стари повеќе од 2.500 години | Фото/Видео

Наодите се пронајдени во мал храм откриен од археолозите во 2019 година и датираат од првите децении на 5 век п.н.е. За време на ископувањата...

СНИМАНА ВОЗНЕМИРУВАЧКА СЦЕНА НА СОНЦЕTO, СИТЕ СЕ ПРАШУВААТ ДАЛИ ОВА Е ЗАКАНА ЗА ЗЕМЈАТА ?! Фото/Видео

Опсерваторијата за соларна динамика (Solar Dynamics Observatory – SDO) на NASA сними огромно огнено торнадо на површината на Сонцето. Истакнувањето во форма на торнадо почна да се формира на...

Големо откритие кај Галапагос | Откриен досега непознат корален гребен | Видео

Досега се сметало дека само еден корален гребен во близина на Galapagos ги преживеал временските настани на El Niña од раните 1980-ти. Галапагос повторно не изненадува, објави на Twitter министерот за...

Германија и Британија се најголемите двигатели на уништувањето на шумите ширум ЕУ

Гладта за суровини ги уништува шумите во светот и им ја одзема шансата за живот на животните и на луѓето. Германија и Британија се најголемите...

Миопијата е сè почеста во сите развиени земји | Дали е ова решение за голем јавно здравствен проблем ?

Миопијата е сè почеста во сите развиени земји и затоа појавата на диоптриски очила кои го инхибираат развојот на миопија кај децата ја зголемува...

Се потврди мислењето на Венецијанската Комисија – двојазичноста потроши над 200.000 евра во две години

При насилничкото носење на тн Закон за двојазичност, Венецијанската Комисија предупреди дека Законот оди предалеку, наметнувајќи нереални законски обврски на институциите, особено во судството...

Latest news

- Advertisement -spot_img