15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023
- Advertisement -spot_img

AUTHOR NAME

admin

1146 POSTS
0 COMMENTS

Во Германија пронајден древен саркофаг со шишиња парфем и накит

Во римски саркофаг од третиот век, откриен во сегашна западна Германија, покрај скелет на жена, пронајдени се и шишиња со мирисни супстанции, шминка, накит,...

Дали може науката да ги воскресне диносаурусите?

Постојат повеќе случаи каде што научници откриле крв од диносаурус зачувана во природни праисториски „капсули“, и со оглед на забрзаниот технолошки развој, а и...

САД Ѝ вратија на Шпанија писмо на Колумбо вредно 900.000 евра

Американските власти соопштија дека писмото му било предадено на шпанскиот амбасадор во САД, а пронајдениот примерок е украден во 2005 година во Барселона. Писмото, кое...

Пронајдени остатоци од брод од времето на Исус Христос со интересна содржина

Бродот е пронајден на крајбрежјето на Грција со амфори кои биле користени за складирање храна и вино. Остатоци од римски брод од времето на Исус...

Откриени се гробишта на деца со тетовирани черепи | Видео

На еден археолошки локалитет во Перу, откриени се 11 гроба со остатоци од деца. Тетоважи се видливи на черепите на децата, а само нозете...

Најдлабоката копнена точка од 3.5км е пронајдена под глечерот Denman, Источен Антарктик | Фото/Видео

Најдлабоката точка на континенталната кора на Земјата идентификувана е во источниот дел на Антарктикот под глечерот Denman. Овој кањон наполнет со мраз достигнува 3.5 километри...

Во Русија пронајдени заби на ајкула стари 300 милиони години | Фото

Во рускиот Палеонтолошки институт „Орлов” пристигна фрагмент од заб на предок праисториска ајкула од фамилијата Helicoprionidae. Староста на наодот е околу 300 милиони години. Овој...

Пронајден предбрачен договор стар 44 века

Турски археолози во провинцијата Кајсери пронајдоа глинена плоча на која е врежан предбрачен договор напишана со кинеско писмо на староасирски дијалект. Договорот е обид за...

Извонредно зачуваното младо старо 18 илјади години и понатаму ги буни научниците (ФОТО)

Во вечниот мраз во близина на Јакутск е сочувано цело тело на младо, неговата муцка, па дури и мустаќите и трепките! Научниците од центарот...

Тетовирано и замрзнато тело од пред 5.300 години | Ötzi, човекот од бакарното доба | Фото/Видео

За последните 25 години, неговото мумифицирано тело претставува прозорец во раната човечка историја, давајќи поглед на животот во алпскиот регион за време на бакарната...

Latest news

- Advertisement -spot_img