15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

Еве зошто никогаш немате пари во паричникот

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Откријте кои седум навики ве тераат никогаш да немате пари! Изгледаат безопасни, но го испразнуваат вашиот паричник.

Ако на крајот од секој месец се мачите да ги „навлечете“ парите до следната плата, тоа не е затоа што приходите ви се мали, туку затоа што не знаете како да управувате со парите, тврдат финансиските експерти.

Како „се справувате“ со финансиите во голема мера зависи од моделот што ви го пренеле родителите и што сте имале можност да го видите во вашето детство.

И иако на почетокот вината за лошата финансиска состојба ќе ја префрлите на ниската плата и зголемувањето на цените, експертите велат дека сепак вината треба да ја барате во некои навидум безопасни навики.

Понекогаш тие се оние кои водат до постојани парични проблеми. Елиминирајте ги за да живеете подобро, па дури и да почнете да штедите.

Еве кои навики ве тераат никогаш да немате пари.

Купувате затоа што нешто е на распродажба

Ако сте еден од оние луѓе кои чекаат облеката или опремата за која сте заинтересирани или треба да се најдат на попуст или распродажба за да ги купите, постапувате мудро. На овој начин дефинитивно ќе заштедите пари. Но, сосема друга работа е ако нешто купите само затоа што е на распродажба. Петтиот фустан во продажба, десеттата чанта во продажба – вака не штедите пари, туку ги трошите.

Нарачувате храна

Навиката да користите достава на храна, не само кога нарачувате оброци од ресторани, туку и да ви ги доставуваат намирниците од продавницата, не е начин да заштедите пари. Ако не ви изгледа многу да додадете неколку евра за да ви биде доставена храна до прагот, само помножете ја со 30 дена во месецот. Еве ја пресметката – точно толкав износ може да заштедите секој месец.

Бесплатни пакети

Кога веќе ги нудат бесплатно, зошто да не ги пробате? Многу телеоператори нудат бесплатни пробни периоди за време на кои одредени „заклучени“ канали се достапни за 30 или 60 дена. Зошто го прават ова? За да ве убедат дека овие канали ви се неопходни и да почнете да плаќате за нив. Многумина се согласуваат со оваа придобивка додека е бесплатна, мислејќи дека ќе ја откажат претплатата откако ќе заврши пробниот период, но вистината е дека целосно забораваат на тоа. Погрижете се да не трошите пари на непотребни претплати.

Купувате од навика

Дали сте сигурни дека ви треба нов џемпер за есен? Можеби петте што веќе ги имате се сосема доволни. Запомнете колку често сте носеле ова или она, дали имало некои парчиња облека што сте ги заборавиле и никогаш не сте ги носеле во текот на целата сезона. Таквата постапка еднаш на секои три месеци ќе ве спаси од непотребни трошоци.

Прескокнувате плаќања

Што се однесува до кредитите, доколку одлучите да прескокнете рата за еден месец, мора да знаете дека ќе треба да платите провизија и повисока камата. Доколку го одложите плаќањето на станбени, комуналии и други обврски, порано или подоцна ќе треба да ја платите целата сума, која ќе биде многу поголема и „попроблематична“ од месечната обврска.

Не подготвувате храна дома

Современиот свет не убедува дека испораките, деловните ручеци и кафето се уште поисплатливи од готвењето дома. Но, утринското кафе во кафуле и одењето во ресторан на деловен ручек ќе ви го „олесни“ паричникот за веројатно стотина евра секој месец. Почнете да готвите за да можете да ги контролирате вашите трошоци и да бидете сигурни што јадете.

Импулсивни набавки

„Мал“ шопинг затоа што сте тажни, или расположени, затоа што славите – често не ги земаме предвид овие трошоци, а тие доведуваат до значително намалување на буџетот. Ако се чувствувате очајно, одете на прошетка, вежбајте јога или повикајте пријател за брз разговор.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено