14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023

СОНОТ СТАНА ЈАВЕ | SpaceX полета во вселената со првиот целосно цивилен екипаж

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Ова е дебитантски лет на новиот орбитален туристички бизнис, во сопственост на сопственикот на SpaceX, Elon Musk.

Ракетата SpaceX полета во средата од Флорида со првиот целосно цивилен екипаж што некогаш бил лансиран на лет кон орбитата на Земјата.

Летот на SpaceX од вселенскиот центар Kennedy на р’тот Canaver го изнајми американскиот милијардер Jared Isaacman, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за финансиски услуги Shift4 Payment, воедно искусен пилот.

Покрај Isaacman, на бродот има уште три лица, а овој квартет аматерски вселенски патници со месеци се подготвувал за летот.

Дебитантски лет

Ова е дебитантски лет на новиот туристички бизнис на сопственикот на SpaceX, Elon Musk, и чекор понапред од конкурентите кои исто така понудиле возење со ракетни бродови на клиенти кои се подготвени да платат мало богатство за возбудливиот лет во вселената.

Официјално не е објавено колку Isaacman ќе го чини овој вселенски лет, но списанието Time ја процени цената на билетот за сите четири места на 200 милиони долари.

Како дете преживеала рак

На Isaacman му се придружила и 29-годишната Hayley Arceneaux, која го преживеа ракот како дете и работи како помошник лекар во Детската истражувачка болница St Jude во Memphis, Tennessee. Isaacman ветил дека ќе донира 100 милиони долари од сопствените пари во болницата и се обидува да собере уште 100 милиони долари во донации.

Патниците ќе поминат три дена во орбитата околу Земјата на невообичаено голема височина од 575 километри, што е за 160 километри повеќе од Меѓународната вселенска станица, пред да се вратат на брегот на Флорида овој викенд.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено