14.8 C
Skopje
Tuesday, May 30, 2023

ПОТВРДЕН НОВИОТ СОЈ ! Се прошири хибридот на делта и омикрон | Научниците откриле колку е опасен и какви симптоми носи

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Научниците велат дека варијантата која ги комбинира мутациите на двете варијанти е една од оние на која треба да се внимава.

Новооткриената варијанта на ковид кој ги комбинира мутациите од омикронот и делтата е реална, велат научниците.

Почетокот на ширењето

Претходно оваа година, загриженоста беше покрената откако лабораторија во Кипар тврдеше дека пронашла докази за комбинација на делта-омикрон, кога две варијанти ко-инфицирале пациент и размениле генетски материјал за да создадат нови вирусни потомци, но експертите рекоа дека наодите се лажни.

Сега, сепак, виролозите од L’Institut Pasteur во Париз го секвенционираа геномот на вистинската варијанта на Deltacron, кој е откриен во неколку региони на Франција и се чини дека циркулира од почетокот на јануари.

„Ова е легитимно“, рече Aris Katzourakis, професор по еволуција и геномика на Универзитетот Oxford. „Тоа е една од оние работи на кои треба да внимаваме“, додаде тој.

Вирусни геноми со сличен профил како варијантата на делтакрон во Франција се откриени и во Данска и Холандија, но останува да се утврди дали тие потекнуваат од истиот предок.

„Се чини дека во Франција е потврдена појавата во кој рекомбинациски настан довел до вирус кој е доволно погоден за циркулација“, рече д-р Stephen Griffin, виролог од Универзитетот во Leeds.

Тој додаде:

„Иако се чини дека сè уште не е доминантен вид, ова може да се должи на многу бавен почеток врз основа на густината на почетните случаи. Јадрото на варијантата делтакрон е изведено од делта, но неговиот шилест протеин, кој му овозможува на вирусот да навлезе во човечките клетки, е изведен од омикронот.“

Deltacron

„Постојат повеќе сценарија што може да се одиграат овде во однос на тоа што значи луѓето да се заразат бидејќи оваа комбинација на вирусни протеини може да ги третира двата родители поинаку. Излегувајќи од омикронот, варијантата на делтакрон би можела на сличен начин да ги таргетира горните дишни патишта наместо белите дробови. Истовремено, има некои делови од омикронот за кои се смета дека ја намалуваат сериозноста што ѝ недостига на рекомбинантот“, рече тој.

Сè уште не е јасно дали делтакрон е позаразен или смртоносен од неговите претходници. Др. Griffin рече „фактот дека постои во омикрон“ сугерира дека неговата преносливост не може да биде премногу лоша.

Научниците за делтакрон

Минатиот месец, британската агенција за здравствена безбедност соопшти дека истражува варијанта наречена „Delta x Omicron Recombinant (Велика Британија)“, но не е познато дали има врска со францускиот делтакрон.

Maria van Kerkhove, технички директор на Ковид за Светската здравствена организација, рече дека нејзиниот тим ја следи и разговара за новата варијанта.

Професорот Lawrence Young, виролог од Универзитетот во Warwick, рече дека појавата на делтакрони служи за да се нагласи потребата за одржување на генетскиот надзор во ОК и на други места.

„Ова изгледа како вистинска работа“, рече тој.

Тој потоа додаде: „Автентична рекомбинантна. Треба да обрнеме внимание на неговото однесување во однос на подносливоста и способноста да се избегне имунолошка заштита предизвикана од вакцината“.

 Др. Griffin ја повтори мислата: „Ова е уште еден јасен доказ дека остануваме во динамична ситуација со Sars-2 и дека одржувањето на генетскиот надзор и тестирање е релевантно и разумно. Преваленцата е главен двигател на еволуцијата на вирусот, што го прави сегашното занемарување или контролата на случаите уште не толку мудро“, пренесува Independent.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено