15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

Од мегаземјотреси и ерупции на супервулкани до нови пандемии | 11 сценарија за катастрофи и како да се преживеат

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Апокалипсите што му се закануваат на човештвото не се толку далеку, па дури и оние што звучат како чиста фикција не се без основа.

Од сосема сигурни, до оние кои се само плод на имагинацијата, на човештвото му се закануваат низа катастрофи, а сегашната пандемија го отвори прашањето колку сме подготвени за нив.

1. Климатски промени

Издигнувањето на морето и потопувањето на крајбрежните низини е само почеток. Не само што климатските промени ќе го намалат копното, туку и сѐ друго ќе доживее драстични промени. Животните ќе изгубат живеалишта, посевите ќе исчезнат, а како резултат на тоа ќе биде загрозено човештвото. Сепак, според истражувањето на Универзитетот во Notre Dame, некои земји се во многу помала опасност. Според научниците, најдобро ќе се снајдат Норвешка, Нов Зеланд, Шведска и Финска. На високото дваесетто место е Словенија.

2. Подемот на вештачката интелигенција

Без разлика дали се плашите од сценариото Матрикс или Терминатор, оваа закана се сведува на тоа што човекот создава вештачка интелигенција која порано или подоцна сфаќа дека не му треба човек и дека човекот е паразит што треба да се отстрани од Земјата. Дека не е само заплетот на филмовите на ЗФ, смета и извештајот на Фондацијата Глобални предизвици, кој проценува дека има приближно 10 отсто шанси за такво нешто во следните сто години. Можете да преживеете ако научите да измамите невронски мрежи на вештачка интелигенција за да се дружите со неа, а ниту временската машина не е исклучок.

3. Катастрофален земјотрес

Сеизмолозите стравуваат од многу поголеми земјотреси на раседните линии. Според прогнозите на американските сеизмолози, има 93 отсто шанси Калифорнија да биде погодена од разорен земјотрес до 2045 година, со јачина од најмалку 7 степени според Рихтеровата скала. Покрај ударот, густо населената област би била загрозена и од лизгање на земјиштето, цунами, пожари и лавини. И тоа е само една од раседните линии.

4. Мегаерупција на вулкан

Исланд и неговите жители се веќе навикнати на непрестајни ерупции, како што се Хаваи, па дури и делови од Италија, но во текот на долгата историја на Земјата мега-ерупциите не биле невообичаени. Исто како и со земјотресите, мега-ерупцијата не може да се предвиди, можеме да зборуваме само за статистичка веројатност, а тоа не ни помага. Campi Flegrei, или Огнени полиња, бележи зголемување на акумулацијата на магма под нејзината површина од 2005 година. Италијанските власти издадоа жолто предупредување во 2012 година, што значи дека научниците активно и континуирано го следат овој супервулкан. Депресијата Campi Flegrei, настаната откако вулканот го еруптирал својот врв, формиран пред 39.000 години, по најголемата вулканска ерупција во Европа во последните 200.000 години, за која се верува дека предизвикала вулканска зима, што довело до ледено доба и изумирање на неандерталците. Во зависност од тоа колку е голема суперерупцијата, може да помогне ако не живеете во близина на вулкани, но најголемите имаат глобално влијание – пепелта може да предизвика нуклеарна зима и да ја загади водата за пиење.

5. Земјоделски колапс поради истребување на пчелите

Исчезнувањето на пчелите би значело и исчезнување на приближно 90 отсто од цветните леи и 30 отсто од растенијата со кои луѓето се хранат. Основните зрна од кои зависиме се опрашуваат од ветрот, но исчезнувањето на пчелите драстично би променило цели екосистеми. Некои намирници како авокадото целосно би исчезнале, други би станале екстремно скапи, но преживувањето е возможно со малку поинаква исхрана. Најдобар кандидат за нова храна би биле инсектите.

6. Удар на астероид

Од време на време, барем во однос на геолошкото време, голема карпа од вселената удира во Земјата, а понекогаш и брише добар дел од животот на Земјата.

Како да се преживее? Никако.

7. Пренатрупаност на планетата

Причините се очигледни – подобра медицинска нега, поголем пристап до храна и вода очигледно доведува до експлозија на населението. Но, ресурсите се ограничени, порано или подоцна борбата започнува. Најдобар начин да се одолее на оваа закана е да се биде богат, што побесрамно толку подобро, по можност со (добро ограден и заштитен) недвижен имот на секој континент.

8. Пандемија

Доволно е некои од високо заразните вируси да станат посмртоносни или некои од посмртоносните вируси да станат повирални за епидемијата да го десеткува населението.

Како да се преживее доволно пати се слушна во изминативе две години – маски, изолација, темелна дезинфекција.

Но, останува прашањето колку човештвото е способно.

9. Зомби апокалипса

Теоретски, тоа би било пандемија, но со „бонус“ – вирусот би ги претворил заразените луѓе во безумни зомби. Веќе ни се познати вирусите кои донекаде го менуваат однесувањето на заразените, како што е беснилото, а идејата е вирусот кој би бил вештачки создаден целосно да доминира со својот домаќин. Судејќи според бројните хорор филмови, идејата е да се потпрете на вооружените сили, но и на вашиот арсенал што го чувате во подземниот бункер што го има секое подобро домаќинство, барем во хорор филмовите.

10. Сончев факел

Емисиите на енергија од нашата матична ѕвезда се чести, Земјиното магнетно поле генерално успешно го отклонува и на патот создава прекрасна поларна светлина. Но, моќниот сончев одблесок може да ја избрише нашата модерна технологија во одреден момент. Први би биле оштетени сателитите, а доколку е доволно силен, наелектризираните честички би можеле да ги испржат далеководите. Покрај глобалните подготовки за ваква катастрофа, како што се паралелна електрична мрежа, попис на генератори на стоковен инвентар и слично, секое домаќинство треба да има и залихи за да може да преживее без струја најмалку една недела.

11. Мегавирусот ќе го сруши интернетот

Фејсбук и сродните платформи неодамна паднаа, но оваа идеја оди чекор понатаму – хакерите ќе го пробијат вирусот со намера да ја срушат целата инфраструктура. Врските меѓу серверите, кои го сочинуваат Интернетот, би биле уништени, оставајќи ги дигиталните податоци затворени на недостапни места. Систематската резервна копија на податоци и безбедносните протоколи се најдобрата одбрана, но интернетот е составен од толку многу сервери и корисници што е речиси невозможно целосно да се урне на долг рок.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено