15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

Ова се 10те НАЈМОЌНИ земји во СВЕТОТ

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Најмоќните земји во светот се оние кои постојано доминираат во насловите на вестите, ги преокупираат креаторите на политиките и ги обликуваат глобалните економски модели.

Нивната надворешна политика и воените буџети се следат секојдневно.

Кога ќе дадат ветување, барем некои од меѓународната заедница имаат доверба – или стравуваат – ќе го одржат.

Овие земји го проектираат своето влијание на светската сцена.

10. Преглед на Обединетите Арапски Емирати

CAPITAL / Abu Dhabi

REGION / Middle East

GDP PER CAPITA, PPP / $87,729

GDP / $508 billion

POPULATION / 9,441,129

AREA / 83,600 SQ.KM

Обединетите Арапски Емирати или ОАЕ се федерација од седум емирати на југоисточниот крај на Арапскиот Полуостров. Земјата, заглавена меѓу Оман и Саудиска Арабија, има карпеста пустина, мочуришта, безводни планини и крајбрежја кои се протегаат по Оманскиот залив и Персискиот залив.

Емиратите кои моментално ги сочинуваат ОАЕ биле познати како верни држави во 19 век како резултат на низа договори со Велика Британија. Во 1971 година, шест од овие држави се споиле за да ги формираат ОАЕ; седмата се приклучила во 1972 година.

Пред откривањето на нафтата во средината на 20 век, економијата на ОАЕ се базираше првенствено на риболов и бисерна индустрија. Кога започна извозот на нафта во 1960-тите, економијата на земјата брзо се трансформираше. Денес, бруто домашниот производ по глава на жител на ОАЕ е на исто ниво со оние на водечките западноевропски нации, според World Factbook на ЦИА. И Светскиот економски форум ја прогласи земјата за најконкурентна економија во арапскиот свет.

Иако во срцето се конзервативни, ОАЕ се една од најлибералните земји во Заливот, со устав кој дозволува слобода на вероисповед. Земјата е составена од федерација на монархии, каде правниот систем е мешавина од граѓанско и исламско право. Изборното право е ограничено – само неколку избрани граѓани можат да гласаат за еднодомниот Федерален национален совет – а политичките партии се забранети.

ОАЕ се познати по двата најголеми града, Дубаи и Абу Даби, кои привлекуваат милиони туристи секоја година. Дубаи, регионален деловен центар познат по своите елегантни облакодери, е дом на најголемата зграда во светот – Бурџ Калифа. Абу Даби е седиште на Федералниот национален совет и служи како национален главен град на ОАЕ.

Обединетите Арапски Емирати ги избегнаа широките немири забележани на други места на Блискиот Исток за време на Арапската пролет, иако во 2011 година политичките активисти и интелектуалци повикаа на поголемо учество на јавноста во управувањето. Како одговор, владата започна планови за инфраструктурни инвестиции за да им помогне на сиромашните и, исто така, ги сузбива оние кои повикуваат на реформи. Групите за човекови права ја критикуваа владата за притворање, исчезнување и понекогаш мачење на нејзините предизвикувачи.

ОАЕ е членка на Обединетите нации, ОПЕК, Светската трговска организација и неколку други меѓународни организации.

9. Преглед на Саудиска Арабија

CAPITAL / Riyadh

REGION / Middle East

GDP PER CAPITA, PPP / $59,065

GDP / $1.11 trillion

POPULATION / 36,408,820

AREA / 2,149,690 SQ.KM

Саудиска Арабија е џин на Блискиот Исток, со огромно мнозинство од земјиштето и богатството на Арапскиот Полуостров кои спаѓаат во нејзините граници.

Милиони побожни муслимани од целиот свет секоја година учествуваат на аџилак во Мека, за кој се верува дека е родно место на муслиманскиот пророк Мухамед и лулка на исламот. Жестокиот верски идентитет доминира во нацијата со сунитско мнозинство, со принципите на Куранот, конзервативните сунитски учења познати како вахабизам и строгите исламски шеријатски закони присутни во сите аспекти на животот.

Со Кралството Саудиска Арабија управува монарх, со помош од 12 именувани министри. Кралот, официјално чувар на двете свети џамии во оваа исламска држава, отсекогаш бил директен роднина на основачот на нацијата во 1932 година. Ограничената демократија беше проширена и на мажите во 2005 година, а жените само го започнуваат својот пат кон еднакво гласање и други човекови права.

Борејќи се да најдат рамнотежа помеѓу нивната посакувана безбедност и контрола и притисокот за зголемена демократија, саудиските власти водат тековна внатрешна војна и со демонстрантите и со екстремистичките групи. Растечкото реформско движење поттикнува промени во конзервативната саудиска култура, иако политичките партии, заедно со синдикатите и јавните собири, сè уште се забранети од владата. Слободата на изразување е ограничена, а меѓународните групи за права ја критикуваа владата за употребата на тортура врз затворениците и спроведувањето на јавни егзекуции.

[Истражете ги врвните Универзитети во Саудиска Арабија]

Премногу рестриктивните политики можеби доведоа до појава на дисидентски групи како Ал Каеда кои го предводеа смртоносниот терористички напад на 11 септември на Соединетите држави и уште еден во 2003 година во главниот град Ријад. Повеќето од мажите кои ги извршија нападите од 11 септември дојдоа од Саудиска Арабија. Растечките тензии на земјата со Иран се брануваат низ Блискиот Исток, обликувајќи ја политиката во регионот.

Некогаш центар на плодната полумесечина на раната цивилизација, резервите на нафта беа пронајдени во пустините на Саудиска Арабија набргу по основањето на нацијата, што брзо ја направи најголем извозник во светот и носејќи вртоглаво економски раст. Се проценува дека Саудиска Арабија има четвртина од светската понуда на нафта, но бара начини да ја диверзифицира и намали зависноста од нафта поради високите стапки на невработеност и значителната странска работна сила.

Неодамнешното членство на Саудиска Арабија во Светската трговска организација помогна да се отвори за странски инвестиции. Таа е основачка членка на ОПЕК и членка на други меѓународни организации.

8. Преглед на Јапонија

CAPITAL / Tokyo

REGION / Asia

GDP PER CAPITA, PPP / $45,573

GDP / $4.23 trillion

POPULATION / 125,124,989

AREA / 377,915 SQ.KM

Јапонија, една од најписмените и технички најнапредните нации во светот, е источноазиска архипелаг земја составена од четири основни острови и повеќе од 6.800 други. Додека поголемиот дел од Јапонија е покриен со планини и многу пошумени области, луѓето во земјата водат изразито урбан начин на живот. Долго време под културно влијание од соседите, денес земјата ги спојува своите антички традиции со аспектите на западниот живот.

Земјата може да го следи своето политичко обединување до крајот на четвртиот и почетокот на петтиот век п.н.е. Цивилизацијата процвета кон крајот на осмиот до крајот на 12-тиот век, проследено со уште повеќе векови на воено владеење. Земјата беше изолирана од раните 1600-ти до средината на 19 век, во тој момент нејзините пристаништа се отворија на Запад. Јапонија имаше големи територијални амбиции во 1900-тите, инвазија на неколку земји, само за да биде поразена во Втората светска војна.

Јапонија има парламентарна влада со уставна монархија. Императорот сè уште ја носи титулата симбол на национално единство, но избраните политичари ја имаат вистинската моќ на одлучување.

Нацијата со трета по големина економија во светот, Јапонија во голема мера се врати од прекинот во производството предизвикан од земјотресот и катастрофата од цунами во 2011 година. Земјата е меѓу најголемите светски производители на моторни возила, електронска опрема и челик. Услужниот сектор сочинува најголем процент во економијата во однос на бруто домашниот производ и вработеноста.

[Истражете ги врвните Универзитети во Јапонија]

Јапонија е позната во светот по своите традиционални уметности, вклучувајќи чајни церемонии, калиграфија и аранжирање цвеќиња. Земјата има наследство од карактеристични градини, скулптури и поезија. Јапонија е дом на повеќе од десетина места на светското наследство на УНЕСКО и е родното место на суши, еден од нејзините најпознати кулинарски извозни производи. Земјата има развиено многу форми на боречки вештини. Неговиот најпознат традиционален спорт е сумо борењето, кое може да го следи своето потекло од 8 век.

Ескалацијата на тензиите со Северна Кореја поради нејзината нуклеарна ракетна програма предизвика некои јапонски политичари да повикаат на измена на повоениот пацифистички устав на земјата. Континуираните нуклеарни проби и закани на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во Источна Азија го наведоа Токио да бара гаранции од Вашингтон дека Америка е посветена на нејзината одбрана. На домашен план, Јапонија се бори со економските последици од најстарото население во светот и падот на наталитетот.

Јапонија е членка на неколку меѓународни организации, вклучувајќи ги Обединетите нации, Азиската банка за развој и Светската банка.

7. Преглед на Франција

CAPITAL / Paris

REGION / Europe

GDP PER CAPITA, PPP / $55,493

GDP / $2.78 trillion

POPULATION / 67,935,660

AREA / 643,801 SQ.KM

Влијанието што Франција го има врз светот, и во минатото и денес, е тешко да се прецени. Сместена во Западна Европа, Франција е една од најстарите земји во светот, а нејзиниот досег се протега низ целиот свет преку науката, политиката, економијата и можеби пред сè, културата.

Почнувајќи од средниот век, Франција еволуирала преку кралство, империја и конечно, во република. Таа беше една од првите нации што ги бранеше правата на поединецот. Франција денес е демократија со поделба на власта меѓу извршната, законодавната и судската власт.

Светската банка ја класифицира Франција како богата нација со високи приходи. Француските граѓани бараат од федералната влада да гарантира одредени социјални услуги, како што се образованието, здравствената заштита и пензиите за пензионирање.

Француската економија е една од најголемите во светот и е мешавина од учество на приватни претпријатија и влади. Туризмот е главен придонесувач за економијата – Франција генерално е на врвот на листата на најпосетувани земји. Други главни економски сектори вклучуваат индустрија, земјоделство, енергија и одбрана. Земјата е еден од најголемите светски извозници на оружје.

Францускиот народ традиционално е мешавина од келтски, германски и латински етникуми. Брановите на имиграција во 20-от и 21-от век, сепак, го менуваат населението на земјата. Имигрантите обично доаѓаат од северна Африка и други делови на Европа.

[Истражете ги врвните Универзитети во Франција]

Франција се соочува со различни домашни предизвици, особено како се соочува со тероризмот по нападите во ноември 2015 година во Париз, кои однесоа 130 животи и смртоносниот напад на сатиричен весник претходно истата година. Анкетите покажаа дека ставовите на јавноста кон исламот и имигрантите се влошуваат и во април 2017 година гласачите избраа кандидат од аутсајдер, Емануел Макрон, за нов претседател. Земјата, исто така, се соочува со забавен економски раст и растечка невработеност. Невработеноста особено ги погодува младите и младите во земјата, а владата започна напори да го реформира пазарот на трудот за да помогне во справувањето со високата невработеност.

Франција има богато културно наследство. Француската литература започна во средниот век, а земјата има долга историја во ликовната уметност, музиката и танцот. Киното зазема важно место во културниот живот на земјата. Француската кујна е популарна низ целиот свет, како и виното произведено во земјата.

Франција е основачка членка на Обединетите нации и има постојано седиште во Советот за безбедност. Други големи групи на кои припаѓа ги вклучуваат Европската унија, Светската трговска организација, Организацијата за економска соработка и развој и НАТО.

6. Преглед на Јужна Кореја

CAPITAL / Seoul

REGION / Asia

GDP PER CAPITA, PPP / $50,070

GDP / $1.67 trillion

POPULATION / 51,628,117

AREA / 99,720 SQ.KM

Јужна Кореја, официјално Република Кореја, е нација во источна Азија која го окупира јужниот дел на Корејскиот полуостров и има долга историја на конфликти.

Ослободена од Јапонија во 1945 година на крајот на Втората светска војна, Јужна Кореја беше нападната од комунистичките сили во Северна Кореја неколку години подоцна. Помошта од Обединетите нации помогна да се стави крај на тригодишната војна и да се поддржи југот на неговиот пат кон демократијата. Останува критична поделба меѓу двете нации долж центарот на полуостровот.

Воспоставувањето вистинска демократија се покажа како предизвик во Јужна Кореја. Иако првите општи демократски избори во земјата беа одржани во 1948 година, последователните периоди беа пробиени со авторитарно владеење и воени удари. Меѓутоа, од 1987 година, земјата постојано одржува директни претседателски избори.

Јужнокорејската високотехнолошка економија базирана на услуги е успешна приказна за странски инвестиции, која стана првиот примател на средства од Комитетот за развојна помош на ОЕЦД кој подоцна стана донатор на средствата. Нацијата бележи постојан раст и намалување на сиромаштијата од 1960-тите и сега е меѓу најголемите светски економии во целина.

Главниот град на земјата, Сеул, се наоѓа во близина на центарот на Корејскиот Полуостров, избран како таков за време на династијата Чосеон (1392-1897) поради неговиот импресивен фенг шуи – идејата дека позиционирањето на предметите обезбедува здравје и хармонија. Тој е дом на седиштата на Samsung, Hyundai и Kia, кои претставуваат два од важните извозни производи на Јужна Кореја: технологија и автомобили.

Јужна Кореја има едно од најголемите светски бруто национални заштеди и резерви на странски инвестиции. Расположливиот приход на домаќинствата се зголеми во последниве години, а големата висока класа во земјата сака да ги троши своите пари на предмети и производи со „марка“.

Културата на Јужна Кореја е вкоренета во голема мера во хуманистичката идеологија на конфучијанизмот. Денес, христијанството е истакната религија со будизмот како блиска втора. Јужна Кореја се соочува со предизвикот на стареењето на населението. На жителите им се овозможува универзална здравствена заштита и задолжително образование преку средно училиште.

[Истражете ги врвните Универзитети во Јужна Кореја]

Посетителите можат да ја истражуваат умерената клима на земјата, ридовите и планините и широките крајбрежни рамнини, заедно со 13 места на светското културно наследство на УНЕСКО.

Јужна Кореја е членка на многу меѓународни организации, вклучувајќи ги Обединетите нации, Г-20, Регионалниот форум на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија и Светската трговска организација.

5. Преглед на Обединетото Кралство

CAPITAL / London

REGION / Europe

GDP PER CAPITA, PPP / $54,603

GDP / $3.07 trillion

POPULATION / 66,971,411

AREA / 243,610 SQ.KM

Обединетото Кралство е високо развиена нација која врши значително меѓународно економско, политичко, научно и културно влијание. Сместена во северозападниот агол на Европа, земјата го вклучува островот Велика Британија – кој ги содржи Англија, Шкотска и Велс – и северниот дел на островот Ирска.

Улогата на земјата на глобалната сцена се соочува со нови прашања бидејќи нацијата се повлече од Европската унија. Процесот на Брегзит поставува нови правила за тоа како Велика Британија и европскиот блок ќе работат едни со други. На пример, на слободата на живеење и работа меѓу Обединетото Кралство и ЕУ дојде крајот и на граѓаните на ОК ќе им треба виза ако сакаат да останат во ЕУ повеќе од 90 дена во период од 180 дена.

Глобалното влијание на нацијата има свои корени во Британската империја која се формираше за време на европската колонијална ера и го достигна врвот на почетокот на 20 век пред да започне деколонизација по Втората светска војна. Денешното Обединето Кралство датира од формирањето на средновековното кралство Англија, а подоцна и со воспоставувањето на уставна монархија и парламентарна демократија во 17 век. Националната влада е поделена на извршна, законодавна и судска власт. Премиерот е шеф на владата и ги именува членовите на кабинетот.

Главниот град Лондон е голем меѓународен финансиски центар и еден од најпосетуваните градови во светот. Банкарската и туристичката индустрија се делови од поголем услужен сектор кој го напојува голем дел од економскиот раст на нацијата. Индустриската револуција започна во Обединетото Кралство, а производството – предводено од автомобилската и воздушната индустрија – е опаѓачки, иако сè уште значаен дел од економијата на нацијата.

Обединетото Кралство со векови привлекува имигранти. Почнувајќи од втората половина на 20 век, изворите на имиграција почнаа да се диверзифицираат, доаѓајќи од Јужна Азија, Африка и Карибите, како и од Централна и Источна Европа. Имиграцијата стана главен фокус на јавната дебата во 21 век.

Нацијата има долга историја на големи придонеси во уметноста и науката. Вилијам Шекспир се смета за еден од најголемите писатели во историјата на англиската литература. Британските научници открија гравитација, водород и пеницилин и развија теории за аеродинамиката и природната еволуција. Нацијата продолжува да биде на научната и технолошката преден план. Стивен Хокинг направи револуционерна работа во космологијата, а компјутерскиот научник Тим Бернерс-Ли ја измисли светската мрежа.

Обединетото Кралство е дом на некои од најдобрите универзитети во светот, вклучувајќи ги Oxford, Cambridge и Imperial College London.

Обединетото Кралство е постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации и е членка на големите меѓународни организации вклучувајќи ги Европската унија, Светската трговска организација, Светска банка, НАТО и Групата 20.

4. Преглед на Германија

CAPITAL / Berlin

REGION / Europe

GDP PER CAPITA, PPP / $63,150

GDP / $4.07 trillion

POPULATION / 84,079,811

AREA / 357,022 SQ.KM

Германија, најнаселената нација во Европската унија, поседува една од најголемите економии во светот и забележува постојан раст на својата улога во меѓународната заедница по повторното обединување. Централноевропската земја граничи со девет нации, а нејзиниот пејзаж варира, од северните рамнини кои достигнуваат до Северното и Балтичкото Море до Баварските Алпи на југ.

Племињата кои зборуваат германски во северна Европа датираат од антиката, но модерната германска држава се формирала во 19 век. Поразите во двете светски војни во 20 век ја оставија земјата поделена, а повторното обединување се случи во 1990 година по распадот на источногерманската комунистичка држава. Германија е парламентарна демократија. Наследството на нацизмот се изразува денес во форма на строги закони кои се однесуваат и на говорот на омраза и на негирањето на холокаустот.

Германија користи социјална пазарна економија – капитализам на отворен пазар кој исто така носи одредени гаранции за социјални услуги. Нејзината економија е една од најголемите во светот, а Германија е еден од водечките увозници и извозници во светот. Услугите, кои вклучуваат индустрии како што се телекомуникациите, здравствената заштита и туризмот, придонесуваат најмногу за економијата на земјата. Индустријата и земјоделството се други значајни економски сектори.

Германија располага со висококвалификувана, богата работна сила. Населението на земјата старее, сепак, покренува прашања за високото ниво на трошоци за социјални услуги. Огромното мнозинство граѓани се етнички Германци, а Турците и другите Европејци претставуваат значајно малцинско население. Германија е една од најпопуларните дестинации за миграција во светот, иако нејзината политика на отворени врати стана точка на расправија по злосторствата извршени во границите на земјата неодамна. Канцеларката Ангела Меркел се соочи со предизвици за нејзината моќ по просечните резултати на нејзината партија на националните избори во септември 2017 година, развој на случки што одекнаа низ Европската унија.

[Истражете ги врвните Универзитети во Германија]

Културно, Германија создаде некои од водечките светски фигури во природните и општествените науки, како и уметноста. Земјата што ја роди модерната печатница, Лудвиг ван Бетовен и Имануел Кант има силни традиции во литературата, музиката и филозофијата. Фолк фестивалите остануваат популарни во денешна Германија, а најзабележителен е годишниот Октоберфест.

Германија припаѓа на големите меѓународни организации, вклучувајќи ги Обединетите нации, Европската унија, Групата 20, НАТО и Организацијата за економска соработка и развој.

3. Преглед на Русија

CAPITAL / Moscow

REGION / Asia

GDP PER CAPITA, PPP / $36,485

GDP / $2.24 trillion

POPULATION / 143,555,736

AREA / 17,098,242 SQ.KM

Размерот на Русија е тешко да се замисли. Таа е најголемата земја во светот по копнена маса – речиси двојно поголема од Канада, втората по големина нација во светот – и ја покрива цела северна Азија и голем дел од Источна Европа. Ги дели копнените граници со повеќе од десетина земји и ги дели поморските граници со Јапонија и САД.

Русија како нација датира повеќе од еден милениум и авторитарното владеење одбележа голем дел од нејзината историја. Тоа беше најголемата и водечка република на Советскиот Сојуз, која беше формирана во 1922 година. По распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година, Русија стана независна нација. Русите директно го избираат својот претседател, а федералната влада вклучува законодавни и судски гранки, како и претседателство кое поседува широки овластувања.

Западните влади и организации ја критикуваа руската влада дека е авторитарна и виновна за кршење на човековите права. Руската анексија на Крим во 2014 година и улогата што таа ја одигра во конфликтот во Украина ја зголеми тензијата меѓу Москва и Западот, вклучително и санкциите наметнати од западните земји. Меѓународните грижи, исто така, се фокусираа на загриженоста поради наводното мешање на руската влада во западната политика, вклучително и претседателските избори во САД во 2016 година.

[Истражете ги врвните Универзитети во Русија]

Русија има една од најголемите економии во светот која се напојува од нејзините огромни природни ресурси. Врвните индустрии вклучуваат производство на нафта и природен гас, а земјоделството, шумарството, рибарството и производството служат како други економски двигатели. Нафтата и природниот гас, особено, претставуваат голем дел од економијата на земјата. Русија, исто така, е еден од најголемите светски извозници на воено оружје, зад САД.

Поголемиот дел од луѓето се етнички Руси, но во земјата постојат повеќе од 100 етникуми и јазици. Огромната големина и длабоката историја на Русија негуваа големи културни придонеси во науката и уметноста. Русите беа првите кои лансираа вештачки сателит во вселената и изведоа вселенска прошетка. Писателите како Александар Пушкин, Фјодор Достоевски и Лав Толстој се синоним за класичната литература, додека Александар Солженицин и Борис Пастернак ја претставуваат независноста од централната власт.

Русија е постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации и е членка на големите меѓународни организации, вклучувајќи ги Групата 20, Азиско-пацифичката економска соработка, Советот на Европа и Светската трговска организација.

2. Преглед на Кина

CAPITAL / Beijing

REGION / Asia

GDP PER CAPITA, PPP / $21,476

GDP / $18.0 trillion

POPULATION / 1,412,175,000

AREA / 9,596,960 SQ.KM

Дом на една од најстарите цивилизации во светот, Кина е управувана од Комунистичката партија од 1949 година, кога нацијата беше основана како Народна Република Кина. Земјата е најнаселена во светот и се смета за втора по големина по копнена маса.

Централната влада признава десетици етнички групи, а Кинезите Хан сочинуваат повеќе од 90 отсто од населението. Додека речиси 300 јазици се признати низ целата земја, мандаринскиот кинески е официјален национален јазик.

Кина е една од најбрзорастечките големи економии во светот откако поранешниот лидер Денг Ксијаопинг ги инсталираше реформите во 1978 година. Како еднопартиска социјалистичка држава, Кина оттогаш премина од централно планирана во пазарна економија. Кинеската економија е втора по големина во светот, зад САД.

Брзиот економски развој на Кина поставува неколку домашни предизвици, вклучително и балансирање на растот на населението со нејзините природни ресурси, растечка нееднаквост во приходите и значителен пораст на загадувањето низ целата земја. Светската банка забележува дека иако одржливиот економски раст извлече стотици милиони луѓе од сиромаштија, Кина останува земја во развој со многу луѓе кои сè уште живеат под официјалното ниво на сиромаштија на нацијата.

Загадувањето на воздухот во главните урбани области на нацијата претставува голем ризик за здравјето, а Меѓународната агенција за енергија во 2012 година забележа дека Кина е најголемиот светски емитер на јаглерод диоксид. Во исто време, медиумите објавија дека Кина е главен инвеститор во обновливите извори на енергија.

Брзиот пораст на глобалното влијание на нацијата, исто така, доведе до предизвици во странство. Кина е често критикувана – особено од Соединетите Држави – за нејзините политики за човекови права. Политичката слобода останува строго контролирана, а Кина има некои од најстрогите ограничувања во светот за користење на Интернет. Кина редовно се рангира близу до дното на меѓународната ранг листа за слобода на медиумите.

Признато е дека Кина поседува нуклеарно оружје. Таа е постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации од 1971 година и е членка на неколку меѓународни и регионални организации, вклучително и Светската трговска организација и Азиско-пацифичката економска соработка.

1. Преглед на Соединетите Американски Држави

CAPITAL / Washington, DC

REGION / North America

GDP PER CAPITA, PPP / $76,399

GDP / $25.5 trillion

POPULATION / 333,287,557

AREA / 9,833,517 SQ.KM

Соединетите Американски Држави се северноамериканска нација која е најдоминантната економска и воена сила во светот. Слично на тоа, нејзиниот културен отпечаток го опфаќа светот, предводен во голем дел од неговата популарна култура изразена во музика, филмови и телевизија.

Американските колонии прогласија независност од Британската империја во 1776 година и беа признати како нова нација во 1783 година. Земјата речиси се подели на два дела за време на граѓанската војна во средината на 1800-тите, но астана на свои нозе во 20 век, каде што е на победничката страна во двете светски војни.

САД се федерална република заснована на устав, составена од 50 држави. Економијата на САД е најголема во светот во однос на бруто домашниот производ, а исто така и технолошки најмоќна. Значајниот извоз на земјата вклучува компјутери и електрични машини, возила, хемиски производи, храна, живи животни и воена опрема. САД, исто така, имаат значајни природни ресурси: тие се водечки светски производител на нафта и природен гас и имаат најголеми светски резерви на јаглен.

САД се културно и расно разновидни и се обликувани од големи бранови на имиграција од Европа и пошироко. Американската литература, уметност и музика го одразуваат богатото наследство на луѓето во земјата. Медиумската индустрија во САД има глобална публика, со нејзините телевизиски емисии, музички спотови и филмови дистрибуирани низ целиот свет.

Земјата е дом на некои од најдобрите универзитети во светот, вклучувајќи ги Harvard University и Massachusetts Institute of Technology.

И покрај тоа што се доминантна глобална сила, САД сè уште се соочуваат со домашни предизвици, вклучувајќи расни тензии, нееднаквост во приходите и сè пополаризирано гласачко тело. Националната безбедност е загриженост, како и долгот настанат од војните и трошоците за стареењето на населението. САД водат во развиениот свет по смртност од огнено оружје.

САД често заземаат водечка улога во меѓународните организации и беа основачка сила зад институциите како што се United Nations, NATO и World Bank.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено