15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

МЕЛОНИ ЈАСНА, ЌЕ ЈА ЗАШТИТИМЕ ИТАЛИЈА ОД ГЛОБАЛИСТИ КАКО ШВАБ! Урсула фон дер Лајен вели: БРИСЕЛ ИМА МЕХАНИЗАМ ДА ГО ДИСЦИПЛИНИРА РИМ!

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Во нејзиниот победнички говор, новиот италијански премиер Џорџa Мелони вети дека ќе го уништи Новиот светски поредок и ќе ја заштити Италија од глобалисти како Клаус Шваб и неговите колеги на Светскиот економски форум.

Во исто време, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека Брисел има способност да ја дисциплинира Италија доколку нејзината идна централнодесничарска влада не соработува со ЕУ. Тоа беше „скандалозно“, смета полскиот Премиер.

Одлучна и борбена, нема да попушти?!

Во нејзиниот победнички говор, новиот италијански премиер Џорџa Мелони вети дека ќе го уништи Новиот светски поредок и ќе ја заштити Италија од глобалисти како Клаус Шваб и неговите колеги на Светскиот економски форум.

– Италија не избра нас. Нема да ја изневериме државата како никогаш не сме – рече Мелони.

Претседателката на партијата „Браќата на Италија“, Џорџа Мелони (45), политичарот кој стана првиот екстремно десничарски премиер на Италија по Бенито Мусолини, имаше интересен развој од тинејџерски активист кој го пофалела Мусолини до фаворит да стане првата жена премиер. министер.

Одлучна и борбена додека ја критикува ЕУ, масовната имиграција и „ЛГБТ лобијата“, 45-годишната жена ги освои разочараните гласачи и изгради силен личен бренд.

– Да – на природното семејство, не – на ЛГБТ лобито! – рече Мелони како гостин на неодамнешниот состанок на шпанската крајнодесничарска партија Вокс, пишува Политика.

– Наш главен непријател денес е глобалистичкиот тренд на оние кои идентитетот и сите негови облици го гледаат како зло што треба да се надмине. И тие постојано бараат вистинската моќ да се префрли од народот на наднационални субјекти на чело со наводно просветлени елити – рече Мелони во својот победнички говор.

Таа додаде дека не се боревме и победивме против комунизмот за да го замениме со нов меѓународен режим, туку уште еднаш да им овозможиме на независните национални држави да ја бранат слободата, идентитетот и суверенитетот на своите народи.

Моравјецки ја критикуваше ЕУ

Полска беше една од првите кои го поздравија изборот на екстремно десничарска влада во Италија. Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ѝ честиташе на Џорџа Мелони за нејзината „голема победа“.

– Предупредувањето на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, дека Брисел има можност да ја дисциплинира Италија доколку нејзината идна централнодесничарска влада не соработува со ЕУ е „скандалозно“ – смета полскиот премиер.

Оваа забелешка беше повик за будење до земјите-членки, изјави во неделата шефот на полската влада, пренесе државната новинска агенција ПАП.

– Дали е ваква Европа каква што ја сакаме? Дали е тоа демократија и владеење на правото? Дека еврократите во Брисел одлучуваат каква да биде владата – праша тој.

Тој одговараше на сугестијата на фон дер Лајен дека земјата може да биде дисциплинирана доколку новата италијанска влада не ги исполни очекувањата на политиката на ЕУ.

Високиот функционер рече дека „која демократска влада сака да работи со нас, ние работиме заедно“, додавајќи дека „ако работите тргнат во тешка насока, зборував за Унгарија и Полска, имаме опции“.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено