15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

Во 12 часот пред Собрание за гласно НЕ против бугаризацијата

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Денес е последниот ден од собраниската расправа, на која михајловистичката СДС и амнестираната ДУИ се обидуваат насилнички да го протуркаат ,,францускиот предлог” на ЕУ за бугаризација на Македонија.

Како што заеднички и обединето протестиравме изминативе две недели, ве повикуваме на последниот ден, во што поголем број, во 12 часот пред Собранието на Република Македонија.

Македонија е заробена од окупациона влада, која нема слух за 75% од граѓаните кои се изјаснаа против францускиот предлог.

Затоа ве повикуваме во што поголем број пред Собранието – за предавничките пратеници од власта да го слушнат вашиот глас, додека внатре бесрамно ја негираат волјата на мнозинството македонски народ.

Ве повикуваме за гласно НЕ против врховизмот на власта – додека квинслишките СДС и ДУИ ги бранат шовинистичките позиции на Бугарија.

Ве повикуваме за гласно НЕ против бришењето на АСНОМ, за гласно НЕ против фуснота на македонскиот јазик, за гласно НЕ за ревидирани учебници под диктат на Бугарија.

Конечно, хибридниот режим денес нека го слушне крикот на отпорот на народот.

Се гледаме во 12:00!

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено