15.8 C
Skopje
Friday, September 22, 2023

ВОЗНЕМИРУВАЧКО | Од нуклеарен отпад до морбидни практики од минатото | Можеби би било подобро да не знаеме за овие страшни факти …

Мора да се прочита

- Advertisement -spot_img

Понекогаш учењето е забавно, а понекогаш не е.

Вознемирувачките факти може да бидат исто толку интересни како кит кој комуницира на различна фреквенција од кој било друг кит што му е познат на човекот, или во време кога ЦИА го неутрализира бунтот со фалсификување докази за вампири.

Овие ужасни факти сигурно ќе придобијат секого со морбидна љубопитност, иако би било подобро тие всушност да не се вистинити.

Од свесната продажба на лекот на Bayer кој содржи човечка крв инфицирана со ХИВ, до пчелите кои се здружуваат со стршлените и ги палат живи, прочитајте за фактите кои веројатно ќе ве шокираат, збунат и вознемират додека се прашувате дали сте знаеле за чудниот, убавиот и често застрашувачкиот Свет. Да не кажете дека не сме ве предупредиле.

1. Постои регион од 586 квадратни милји во средината на државата Washington, во кој е невозможно да се живее поради нуклеарниот отпад

Многу Американци можеби ќе бидат изненадени кога ќе дознаат дека има нуклеарна пустош од 586 квадратни милји во средината на државата Washington. Сместено во регионот на степската пустина, познато е како локација Hanford Site и речиси 30 години, Министерството за енергетика и Министерството за одбрана на САД произведуваат тони плутониум таму. Бројни семејства, фармери и индиски племиња беа принудени да ја напуштат областа без најава во 1943 година, за да може владата да го произведе овој плутониум за употреба во својата програма за атомско оружје. Оваа програма создаде уред кој подоцна ќе доведе до крајот на Втората светска војна. Тој, исто така, создаде арсенал на оружје за Студената војна, а фабриката продолжи со производство до 1987 година, кога последниот реактор на локацијата престанал да работи. Сепак, овие производствени процеси произведоа значителни количини токсичен отпад, течен и цврст, кој содржи опасни хемикалии и радиоактивни материјали. Многу од овие опасни загадувачи истекоа во водата и копното на областа, вклучувајќи ја и реката Columbia, создавајќи еколошки прашања кои сè уште се истражуваат. И покрај обврзувачкиот трипартитен договор за чистење на Hanford, оваа област на Washington сè уште е непогодна за живеење и веројатно ќе остане така во догледна иднина.

2. Во антички Рим, казната за убиство била сошиена во вреќа со живи животни и фрлена во река

Античкиот Рим е добро познат по своите сурови и ужасни форми на казнување. Сепак, малкумина знаат за казната „Poena Cullei“, која директно се преведува како „казна во вреќа“. Оваа древна казна била резервирана за прекршоци како што е parricidium, што е убиство на близок роднина, брат или сестра или родител. 100 години пред Христа, некој што ќе биде прогласен за виновен за таков прекршок би бил ставен во вреќа со нозете натоварени со дрвени кломпи. Тогаш торбата ќе била запечатена, а сторителот ќе биде фрлен во реката. Меѓутоа, оваа практика се развила во раните фази на Римската империја и тоа не на забавен начин. Криминалците подоцна биле зашиени во кожна торба со живи животни и фрлени во река, каде што животните на крајот можеле да се хранат со оној во торбата додека се обидувал да побегне, но не можеле. Честопати животните што се додавале во торбата вклучувале петли, змии, мајмуни и кучиња.

3. Ако ви се даде трансфузија на погрешен тип на крв, може да доживеете „Чувство на претстојна пропаст“

Трансфузијата на крв помага да се замени крвта што лицето ја губи за време на операцијата или кога претрпела сериозна повреда. Иако трансфузијата на крв не е ништо друго освен чудесен изум кој рутински спасува животи, таа исто така може да го загрози животот на една личност. Кога некој добива трансфузија со погрешна крвна група, тоа може да предизвика смрт, а луѓето обично пријавуваат дека чувствуваат „чувство на претстојна пропаст“. Технички, ова чувство на пропаст е познато како акутна хемолитичка трансфузиска реакција. Обично се јавува во првите 24 часа по трансфузијата, а често и за време на неа. Ова чувство на пропаст им овозможува на луѓето и лекарите да знаат дека пациентот добил погрешна крвна група. Често ова чувство на пропаст е придружено со чувство на печење на местото на трансфузијата, треска, болки во грбот и смрзнатини.

4. За време на Втората светска војна, Јапонија ја бомбардираше Кина со бубачки заразени од чума

Многу злосторства извршени за време на Втората светска војна имаа далекусежни последици за луѓето ширум светот. Еден помалку познат чин на вознемирување е извршен од некогаш таен научен тим познат како Единица 731. Овој тим дејствувал во името на јапонската влада и се верува дека заедно со јапонската војска го бомбардирале Ningbo во Кина со болви заразени од чума во 1940 година. Јапонците, наводно, ја нападнале Кина како дел од испитувањето на бактериите. Бактериолозите велат дека болвите носеле многу вирулентен, вештачки тип на бубонска чума, која убила приближно 109 луѓе. Освен загубата на животи, долгорочните последици од експериментот се уште ги чувствуваат жителите на тоа место. Осум децении подоцна, патогените кои ги ослободиле микробите бомби продолжиле да се враќаат. Не само што некои жители сè уште се плашат од појава на нови болести, туку мораат да ги уништат имотите за кои постои сомневање дека се заразени.

5. Заби и влакна можат да растат од некои тумори

Многу чудни откритија ги шокираа и збунија научниците и лекарите во медицинскиот свет. Еден особено вознемирувачки медицински феномен е teratom. Тератомот е редок тумор на герминативните клетки кој може да содржи незрело или целосно формирано ткиво. Ова значи дека заби и влакна можат да растат од овие тумори, а на некои дури и очи, коски и мускули. Овие тумори можат да бидат канцерогени и неканцерозни и се јавуваат кај доенчиња, деца и возрасни, а најчести кај жените. Тератомите обично се наоѓаат во тестисите, јајниците и опашката, но можат да растат и во други делови од телото.

6. ЦИА лажирала вампирски напади за да ги освои Филипините

Филипините биле неверојатно вреден сојузник на Соединетите Држави за време на Втората светска војна, особено Hukbalahap, таканаречен “Huks”, герилска организација на селани фармери кои се бореле против јапонските напаѓачи на Филипините. Сепак, по војната, “Huks” повторно почнаа да се чувствуваат маргинализирани и се судриле со американската влада околу контролата врз економијата на земјата. Како што се интензивирала Студената војна, Филипините биле драгоцено богатство за американската влада, која одлучила дека мора да го задуши бунтот што е можно поскоро. Така, ЦИА го ангажирала еден од најдобрите офицери, Edward Lansdale. Тој, наводно, бил експерт за психолошка војна. Верувал дека најдобрите методи треба да се засноваат на социокултурните верувања на наменетата цел. Планот на Lansdale бил да игра на суеверијата на неговите непријатели, овој пат во форма на “aswanga”. Во филипинскиот фолклор, “aswanga” се митски суштества кои можат да црпат крв како вампири. Во 1950-тите, многу рурални Филипинци силно верувале во “aswanga”. Така, Lansdale планирал напад на “aswanga”. Следејќи го планот на Lansdale, ЦИА ги отфрли бунтовниците на “Huks”, ги исушиле од крв и ги оставиле нивните осакатени трупови да бидат пронајдени со две убодни рани на вратот. Ова не само што ги исплашило “Huks”, туку и ги навело жителите да престанат да ги поддржуваат “Huks”. Ова, во комбинација со други тактики на психолошка војна, довело до тоа да “Huks” ја загубат поддршката и на крајот да се предадат.

7. Во 1980-тите, Bayer свесно продавал лек направен од човечка крв инфицирана со ХИВ

Во последниве години, многу фармацевтски компании боле на удар на критики поради сомнителните дела што ги направиле во минатото, вклучувајќи го и Bayer. Според голем број медицински експерти и приматели на лекови, Bayer свесно продавал лек за згрутчување на крвта направен од човечка крв што носи ризик од ХИВ. Во средината на 1980-тите, Bayer, наводно, продал лек во вредност од милиони долари, концентрат на фактор VIII, во Азија и Латинска Америка, предизвикувајќи илјадници луѓе да се заразат со ХИВ. Овој лек е направен од собрани донации на плазма од приближно 10.000 луѓе. Во тоа време, научната технологија била помалку напредна, така што оваа дарувана крв не можела да се тестира за ХИВ, што резултирало со заразување на илјадници луѓе. Компанијата продолжила да продава производи откако CDC предупреди за крвни продукти кои предизвикуваат зголемен број случаи на СИДА кај хемофиличарите. Можеби најалармантниот дел е што Bayer. продал нова, побезбедна верзија на својот лек за згрутчување на крвта на Соединетите Држави и другите западни земји, што ги натерало некои да ја обвинат компанијата за етничка дискриминација. Кога лекарите забележале зголемување на случаите на ХИВ кај хемофиличарите во Хонг Конг и ја довеле во прашање старата верзија на лекот, Bayer го уверил својот дистрибутер дека „нема сериозна опасност“ за користење на лекот, нарекувајќи го „ист фин производ што го користиме со години“. Bayer ја бранел својата одлука да го продава постариот лек во одредени земји, велејќи дека некои клиенти се сомневаат во ефективноста на новата верзија и дека таа споро одело одобрувањето од одредени странски пазари.

8. Двајцата најмлади милијардери во светот се наследници на богатството на Третиот Reich

Братот и сестрата близнаци Karl-Friedrich и Viktoria-Katharina Flick, наводно, се двајцата најмлади милијардери во светот. Но, можеби позначајно од нивното богатство е начинот на кој го стекнале, нивното богатство (приближно по 1,8 милијарди долари) потекнува од богатството на Третиот Reich, од нивниот покоен дедо Friedrich FlickFriedrich наводно бил најбогатиот човек во Германија за време на Втората светска војна и своето богатство го стекнал со градење на империја на оружје врз грбот на робовите. Се верува дека тој ги запленил компаниите во сопственост на Евреите додека Третиот Reich ја контролирал Европа. Според една студија од 2008 година, се проценува дека околу 40.000 робови од германските концентрациони логори загинале, работејќи за него и создавајќи го неговото огромно богатство. На судењето во Nürnberg тој имал свое судење познато како „Фликово судење“, каде бил прогласен за виновен. Сепак, тој одлежал само три години затвор откако бил помилуван, а потоа ја вратил контролата врз неговиот индустриски конгломерат, што му овозможил да стане најбогатиот човек во Германија по втор пат. По неговата смрт, тој го оставил своето богатство на својот син, кој подоцна се вплетка во еден од најзначајните повоени политички скандали во Германија со намалување на даноците. Се верува дека неговиот син речиси го потрошил семејното богатство, но го оставил доволно недопрено за близнаците да ги наследат своите 3,6 милијарди долари.

- Advertisement -spot_img

Повеќе Вести

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Последно додадено